Jak možná víte, patřím k odpůrcům novinek ve stavebním zákonu a také stavebních předpisů IPR. Obé sice potřeba je, ale výsledek jde tak strašně okatě na ruku investorům, že možná by tam mohli nechat i nějaký odstavec: „Zákon vznikl ve spolupráci se stavebními společnostmi: XXX. Děkujeme jim za přínosné revize a přejeme úspěšný stavební rok.“

A proč to? Třeba ta informace o nedostatku rozpracovaných a dokončených bytových projektů v Praze. Stavební firmy si stěžují, že je třeba i deset let na to, aby celý projekt povolovacího řízení zvládly. Že jsou jim házeny klacky pod nohy. Že je vše zdlouhavé, příliš nákladné…

Nevím jak vy, ale v celé Praze se pomalu nemůžu otočit, protože mi za zády zase supí nějaká míchačka a čeká, až laskavě popojdu někam jinam. Mně nepřipadá, že by se stavělo málo. Naopak. Staví se zatraceně rychle a dost. Každé místečko v centru, kde by mohlo stát něco většího než budka pro hlídače, je zastavěno / staví se / jsou zde plány na stavbu. Mnohdy se zde nestaví ani tak pro problémy s úřady. Vždyť investorské firmy mají na to celá oddělení, která mohou obíhat všechny úřady, odbory, náměstky, asistentky a shánět razítka, povolení, podpisy. Mnohdy jde o čistě spekulativní prostředek výdělku. V centru města (vezměme si jako příklad širší okruh kolem Národní třídy) se mění majitelé parcel a nedokončených projektů ve sledu míšených karet. Samozřejmě, že každý další majitel přihodí nějakou tu sumičku navíc, upraví projekt a počká, až se najde jiný, ještě movitější zájemce.

Teď se do mě určitě pustí všichni projektoví manažeři, architekti, stavbyvedoucí, manažeři investičních plánů a budou do mě tepat, že o dané problematice nemám vůbec pojem, co se do toho motám atd., atp. Ale mě vlastně na tenhle blog přivedl jiný článek s nevinným titulkem „V blízkosti Anděla vyroste několik kancelářských budov.“ V závěru tohoto článku jsem objevil tyto věty: „Stavbě kanceláří se v posledních letech v metropoli daří, podle nedávné studie realitní poradenské firmy JLL bude plocha dokončených kancelářských prostor letos v Praze meziročně více než pětkrát vyšší.“

Tak jsem se do té zprávy JLL podíval. A opravdu. Firmy už v roce 2016 výrazně zvýšily stavební ruch na kancelářských budovách, ale výrazně utlumily výstavbu bytových projektů. Proč? Je bytová výstavba náročnější na stavební povolení? Bytové projekty se přitom řadí více na okraj města a do brownfieldů (podívejme se například na Prahu 8 a 9, kde je nejvíc těchto projektů) s jednoduššími nároky na stavbu, kancelářské budovy se tlačí stále ve středu, kde jsou podmínky na výstavbu určitě náročnější.

Takže proč? Můj názor je, že výstavba kancelářských budov je výrazně jednodušší, levnější a tedy výdělečnější. Vždyť ve skeletové konstrukci se skleněným obkladem jsou jen prázdná patra bez jakýchkoli instalací. Ty si pořídí až další majitel a správce budovy. Takže o výdělku není pochyb. Vždyť, a pomozme si opět citací z článku, „měsíční nájemné moderních kanceláří v centru Prahy se pohybuje zhruba v rozmezí 510 až 540 korun za metr čtvereční.“