Řadové domy? Ano, ale...


Autor: Jan Rampich
Řadové domy se dají projektovat dvěma způsoby. Ten první, jednodušší a mnohem rozšířenější spočívá v aditivním řazení jednoho domu vedle sebe, až vznikne řada potřebné délky. Projektant tu spolupracuje hlavně s kopírkou: vymýšlí v podstatě jedinou dispozici a jediné průčelí, nanejvýš je tu a tam odzrcadlí.
Ten druhý, složitější a architektonicky pozoruhodnější spočívá ve vytvoření celistvé struktury, domovní kompozice, promyšlené a tvarované tak, aby se primární vjem takového domořadí nedal banálně obsáhnout jediným pohledem a připodobnit k tradičním „houskám na krámě“. Tyhle domy žádnou „odlišovací kúrou“ po nastěhování svých obyvatel většinou neprocházejí.
Zato „housky na krámě“, řady tvořené prvním popsaným způsobem, vox populi, puzen lidskou potřebou odlišení a individualizace, velmi často k obrazu svému upraví takřka okamžitě, někdy ještě před dokončením takového domu. Odnášejí to vchodové dveře, markýzy, osvětlení vstupů. Však se pokochejte…
Autor: Jan Rampich
Autor: Jan Rampich
Autor: Jan Rampich
Sousedé to už pojali po svém – jako přehlídku předvádivého nevkusu. Čím bizarnější tvary dveřních okének, tím lépe: orgie z plastu.Fotogalerie
Sousedé to už pojali po svém – jako přehlídku předvádivého nevkusu. Čím bizarnější tvary dveřních okének, tím lépe: orgie z plastu.
Také nevinné vstupní markýzy všelijací dovedové montují s všeprostupující touhou odlišit se od souseda.Fotogalerie
Také nevinné vstupní markýzy všelijací dovedové montují s všeprostupující touhou odlišit se od souseda.
Autor: Jan Rampich








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...