Tipy pro malý byt

Tipy pro malý byt

Jen málokdo si může dopřát takový luxus a bydlet ve vile nebo prostorném bytě. Většina z nás sice bydlí alespoň v takzvaném třípokojáku, avšak jednotlivé místnosti bývají nevelké a kromě naší početné rodiny se u nás pravidelně vyskytuje tchyně s tchánem a přátelé naši i dětí. Jak se do takto malého bytu vejít, abychom...

Jen málokdo si může dopřát takový luxus a bydlet ve vile nebo prostorném bytě. Většina z nás sice bydlí alespoň v takzvaném třípokojáku, avšak jednotlivé místnosti bývají nevelké a kromě naší početné rodiny se u nás pravidelně vyskytuje tchyně s tchánem a přátelé naši i dětí. Jak se do takto malého bytu vejít, abychom zachovali jeho vzhled a přitom byl interiér maximálně funkční?

Naštěstí dnešní výrobci myslí na potřeby klientů, a tak mají ve své nabídce mnoho zajímavých a praktických sestav i solitérů, které v podobných případech přijdou vhod. Nápady se však mohou hodit i těm několika vyvoleným, kteří žijí v prostorných interiérech. Stalo se totiž jakýmsi nepsaným pravidlem, že i tady časem majitelé zjistí, že je jim domov malý.

Využijte situace
Pokud se právě stěhujete do nového bytu, nebo jste se rozhodli, že ten, ve kterém bydlíte, proměníte k obrazu svému, pak než začnete stěhování nábytku, využijte situace a přizpůsobte dispoziční řešení. Dbejte na dostatek úložných prostorů, vybudujte vestavěné skříně a nezapomeňte využít místo u stropu. Proměňte velikosti místností. Například ložnice postačí tak velká, aby se do ní vešla postel (případně šatní skříň, nemáte-li jiné řešení). Máte-li prostornou halu či předsíň, uberte jí metry a investujte je raději ke společenské části nebo pro dětský pokoj.

Nezapomeňte opticky čarovat. Místo bytelných dveří si pořiďte celoskleněné tabule (nechcete-li, aby bylo vidět z místnosti do místnosti, můžete je opatřit pískováním), které vytvářejí pocit volnosti a vzdušnosti. Stěny nechte čistě bílé, preferujete-li barvy, pak používejte jasné světlé tóny, které místnost rozzáří. Využijte optický klam zrcadla. To díky odrazu místnost zvětšuje. Praktické může být v dlouhé chodbě, ale třeba i v obývacím pokoji, kde může viset místo obrazu. Zajistíte tím tak originalitu domova.

Nábytek, který něco umí
Při výběru zařízení nikdy nesáhnete vedle, když budete vybírat skladebný nábytek. Co to znamená? Už v šedesátých létech minulého století byla oblíbená takzvaná stohovatelná židle. Naskládá se jedna na druhou do úhledného komínku, takže jich máme hned několik po ruce, a přitom zabírají minimálně místa. Podobně praktické jsou skládací židle, které zase lze zavěsit (třeba na zeď), takže mohou tvořit v místnosti výtvarný artefakt. Poměrnou část interiéru zabírá zpravidla stůl. Ten volíme podle možností, od speciálních desek, které lze přiklopit na stěnu, přes modely s výškově nastavitelnou podnoží (lze je využívat jako konferenční i jako jídelní) až po klasické jídelní stoly, které je výhodné pořizovat si s rozkládací deskou. Odkládací prostor zajistíme také pomocí hnízdových stolků, což je set třech různě vysokých stolků, které se zasunují jeden pod druhý.

Při výběru sedací soupravy dbáme na možnost rozložení. Protože nemáme místa nazbyt, může čas od času přijít vhod lůžko pro příležitostné přespání. Někteří výrobci dokonce nabízejí rozkládací křesla, která zastanou stejnou funkci (ovšem pouze pro jednu osobu).

Na čem bychom nikdy neměli šetřit, je dostatečně velké a kvalitní lůžko. To zabezpečuje rošt a matrace, šířka pro jednu osobu by nikdy neměla být užší jak 90 cm!

Hodně dětí, málo místa
V nejedné rodině se řeší, jak nejlépe uspořádat dětský pokoj, aby tu všechny ratolesti měly ideální podmínky na hraní, studium a spaní. Zdánlivě pouhé tři nejnutnější potřeby, ale pro rodiče takřka neřešitelný úkol. Jak na malé prostory vyzrát nejlépe?

Vše se odvíjí od počtu dětí a velikosti místnosti. Spaní můžeme vyřešit pomocí palandy, tam, kde nejsou dostatečně vysoké stropy, bychom měli zvolit variantu, kdy se zpod lůžka vysouvá a zpět zasouvá další postel. Úložné prostory je ideální koncipovat přes celou zeď, přičemž se nemusíme bát využít ji až ke stropu. V případě, že dítěti zajistíme dostatečnou bezpečnost, můžeme uklízení hraček proměnit v zábavnou hru. Ve studijním věku nikdy nesmí chybět pracovní stůl. Záleží na celkovém pojetí interiéru. Ideální je klasické provedení, nevejde-li se do pokoje, pak můžeme zvolit pracovní desku, která se bude sklápět ke stěně, což ale není moc praktická varianta. Chceme-li dopřát dítěti volnost (a nemáme místa nazbyt), můžeme pracoviště zakamuflovat do vestavěné skříně, kde bude úložný prostor a pracovní deska se bude vysouvat.

Koupelna
Především v původních zástavbách se majitelé potýkají s malou koupelnou. Opticky ji můžeme zvětšit zrcadlem a obkladem a dlažbou, které by měly být menších formátů (ideální je mozaika) a světlých barev. Co se týká zařízení, pak volíme prostorově úsporné předměty. Patří sem například tvarovaná vana, která má jednu část zúženou pro nohy. Můžeme dát přednost sprchovému koutu, nároční si mohou dopřát altán, který je vybavený masážemi, parou atd.

Samostatnou roli hraje umývací prostor. Volíme umyvadlo s čistými liniemi s dostatečně velkým úložným i odkládacím prostorem. Oceníme speciální skříňku určenou pod mycí prostor a samozřejmě další koupelnový nábytek, který je možné zavěsit na stěny.

Komentáře

Načítám komentáře...