Perte úsporně...

Perte úsporně...

Vlastníte starší nebo dokonce už takřka historickou pračku? Pak platíte za spotřebovanou energie mnohem víc, než kdybyste ji...

Vlastníte starší nebo dokonce už takřka historickou pračku? Pak platíte za spotřebovanou energii mnohem víc, než kdybyste ji vyměnili za nový model. Výrobci i dodavatelé energie uvádějí, že nejnovější pračky spotřebují v porovnání s těmi 20 let starými dokonce už o 60 % méně elektřiny.

S menším množstvím vody to jde také
Ještě markantnější je pak u moderních praček úspora spotřeby vody. Při běžném praní barevného prádla spotřebují nové pračky dokonce skoro už jenom třetinu vody proti svým předchůdkyním z 80. let, které praly téměř v 50 litrech vody, zatímco dnešní modely si vystačí s méně než 40 litry.

Zvolte správný program
Pračku zapínejte, až když je úplně naplněna prádlem, ušetříte si tak čas i finance. Anebo zvolte program polovičního naplnění bubnu, kdy pračka pere poloviční množství prádla v polovičním množství vody, na jejíž ohřátí samozřejmě spotřebuje i méně energie.

Nejvíce elektřiny spotřebuje tento spotřebič na ohřátí vody, pokud tedy máte vodu ohřátou např. tepelným čerpadlem, připojte pračku na teplou vodu. Jinak volte krátké, úsporné a ekonomické programy, které šetří nejvíce elektrické energie. Dnešní prací prášky a gely dokonale rozpustí špínu při 40 i 30 °C, je tedy většinou úplně zbytečné nastavovat vyšší teplotu. Prádlo nechte předpírat, jen když je to opravdu nutné, stejně tak používejte výjimečně i vyvářku.

Stačí i malé množství
Prací prášky a gely dávkujte podle tvrdosti vody (data zjistíte u dodavatele vody), nedávejte pracích prostředků zbytečně mnoho. Na osobní prádlo používejte raději moderní prací gely než prášky, gely se totiž nedostávají do textilie, takže se výborně vyplachují mácháním. Nezůstávají proto v prádle tak jako zbytky prášků při nedostatečném máchání.

Pračka musí stát na rovné a pevné podlaze. To kvůli odstřeďování, které na nerovné podlaze rozkmitá celý spotřebič; čímž trpí a snižuje se jeho životnost. Doba odstřeďování se navíc pohyby pračky prodlužuje, a tím roste i spotřeba elektřiny.

-ag-
Foto: Siemens, Ariston, Electrolux, Whirlpool

Komentáře

Načítám komentáře...