Vyhlašujeme válku roztočům. Seznamte se se strategií boje!

Vyhlašujeme válku roztočům. Seznamte se se strategií boje!

Nestačí jen často prát lůžkoviny, ani jen větrat, ani vyměnit závěsy za rolety. Boj musí být komplexní a začít se musí z gruntu.

    <p>
            <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 158px" alt="" hspace="10" src="/userdata/images/19258alergie4.jpg" align="right" />Poté, co jsme ložnici zařídili jednoduše, vzdušně, hygienicky, až možná asketicky, přichází na řadu denní úklid, údržba a různé rady, jak v běžném provozu na roztoče nejlépe vyzrát.</p>

Vyplatí se tady pečlivost a důslednost, ale paradoxně i ledabylost, alespoň pokud jde o výsledky nových výzkumů a stlaní. Kdo ihned po opuštění lůžka vzorně ustele, čeká ho večer mnohem více roztočů než toho, kdo vyskočí z postele a nechá pokrývky rozházené. I když – k tomu dojdeme i selským rozumem: mají-li roztoči rádi teplo a vlhko a všechno tohle jim pečlivým zastláním nevyvětraných lůžkovin dáme přímo „pod nos“, budeme na tom hůře, než když necháme deky celý den větrat. Roztočům se tím nezavděčíme – do postele začne proudit celý den suchý a čerstvý vzduch, což nemají rádi.

Hurá do boje!
Rady na omezování počtu roztočů se různí a je jich mnoho: v čem se všechny shodují? Základem v boji s roztoči (ale nelze je tak úplně vyhubit) je každodenní důkladné větrání. Důležitá je vzdušná vlhkost v ložnici, která by neměla přesahovat 50 %. V ložnici má být stručně řečeno chladno a sucho (teplota do 20 °C, vlhkost 40 - 50 %). Denně větráme (nejlépe mimo ložnici – na balkoně, na zahradě) lůžkoviny včetně prostěradla. To také často měníme.

Vhodné je prát všechny pokrývky a polštáře 1 - 2x týdně v 60°C vodě a teplejší. Vyvarujeme se lůžkovin z peří.

S běžným vysavačem na roztoče nestačíme, nezvládne totiž tak malé částečky, jako je jejich velikost (0,1 - 0,2 mm). Výsledkem je zvířený prach a množství roztočů a jejich exkrementů ve vzduchu. Vysáváme proto pouze vysavačem s kvalitním HEPA filtrem nebo vodním.

Co s matracemi?
I když všechno často pereme, pořád je tady ten největší problém a domov roztočů - matrace. Specializované firmy nabízejí test množství roztočů ve vaší matraci a následné vysátí mikronovým vysavačem, který vytáhne prach i s roztoči z nejhlubších vrstev matrace – tzv. hloubkové čištění matrací. Vybírejte ale tyto firmy obezřetně. Jinak starší matraci neškodí hodit denně na vzduch (balkon apod.) Se stářím matrace to ale nepřeháníme. A při koupi nové vybíráme co možná nejkvalitnější.

Antialergenní povlaky a potahy
Bariérové povlaky nepropustné pro alergeny mají atest Státního zdravotního ústavu ČR. Tímto antialergenním povlakem se uzavře neprodyšně matrace, pokrývka i polštář. Mezerami mezi vlákny této extrémně husté textilie neprojdou ani roztoči, jejich výměšky, ani kožní šupiny; povlaky tak fungují jako mikrofiltry Sada antialergenního ložního prádla Pristine®nepropustné pro roztočové alergeny. Roztoči nemohou proniknout do lůžkovin a k nim se nedostane jejich potrava – šupinky kůže. Izolovaní roztoči tak zahynou. Přes tyto antialergenní povlaky se povleče ještě běžné povlečení, které se pere 2x týdně. Antialergenní povlečení navíc brání výskytu plísní a bakterií v lůžku.

Uzavření matrací a pokrývek do tohoto povlaku slibuje podle klinických výzkumů snížení počtu roztočů až o 99 %. Dalšími nezbytnými opatřeními ale vedle toho stále zůstávají důkladné větrání, omývání podlahy, absence závěsů, záclon a přehozů v ložnici, a také časté praní ložního prádla.

-ag-
Foto: http://www.profimedia.cz/, Pristine® 

Komentáře

Načítám komentáře...