Velké velikonoční barvení a zdobení

Velké velikonoční barvení a zdobení

Velikonoce jsou za dveřmi a nás čeká pečení a hlavně barvení vajíček pro koledníky. Bez barevných vajíček se Velikonoce neobejdou.

Než se pustíme do jejich zkrášlování, musíme je nejprve uvařit. A jak eliminovat jejich ztráty - popraskání? Opatrnost se vyplatí. Vejce nevystavujeme přílišnému teplotnímu šoku. Z lednice je tedy nehodíme rovnou do vařící vody, ale necháme je trochu v pokojové teplotě zahřát. Případně je vložíme do vlažné vody. Dále záleží na tom, jakým způsobem budeme vejce barvit; šetrný způsob je vhodit vejce do barvy rozpuštěné ve vlažné vodě, která se teprve zahřívá a přejde do varu. Jedna věc je přitom vajíčka kvalitně obarvit, druhá věc je současně poctivě natvrdo uvařit - hlídáme proto při barvení čas.

A pokud jde o barvení - pustíte se do zdobného experimentování, i když bez zkušeností a s nejistým výsledkem, nebo zůstanete u osvědčené kombinace z drogerie - pytlík se sytou barvou a na to obtisk?

Mramorované kraslice

Pokud se rozhodnete pro první variantu, pamatujte si, že nakonec vždycky nejkrásnější jsou vajíčka přirozená, barvená v přírodních barvách. Třeba měděně mramorovaná vajíčka. Ta se vytvoří obalením vejce kouskem pláténka, na které položíte cik-cak cibulové slupky. Pak stačí hadřík kolem vajíčka pevně přitáhnout bavlnkou a vejce uvařit. Když nemáte čas, naházejte jednoduše množství slupek do vody a vařte vejce v tom. Nebudou mramorovaná, ale budou mít krásný jednolitý odstín.

Voskované kraslice

Velkou jehlu nebo špejli opatříme na konci malou kuličkou - o něco větší, než je špendlíková hlavička - třeba z modelíny. Máčíme ji pak ve včelím vosku a na povrchu skořápky tvoříme dekorace. Stačí malý dotek - vznikne tečka, při jemném protažení pak tečka s hlavičkou, jakoby malá kometa. Jen kombinací těchto dvou tvarů dosáhneme množství dekorací: třeba vytečkujete vertikálně a horizontálně dva ovály - a ve vzniklých čtvrtinách vytvořte stylizovaný květ kopretiny. Až se v této technice zdobení zdokonalíte, můžete vytvářet i motivy jemnější, filigránské - právě malou hlavičkou od špendlíku. Aby se nám špendlík dobře držel, "nastavíme" jeho protilehlý konec modelínou nebo obalíme v moduritu. Vosk rychle schne, proto postupujeme sice lehce, ale svižně. O něco těžší je vytvořit voskem rovné linky nebo dokonce celou geometrickou síť.

Piplačka je výroba kraslic slaměných, kdy se na předkreslený motiv na vejce potřené lepidlem pinzetou nanášejí různě dlouhé kousky slámy, podélně rozpůlené.

Jednodušší je nalepení tenkých proužků lepenky na vejce. Potom vejce uvaříme v přírodní nebo koupené barvě; po odlepení proužků se objeví světlý dekor.

Možná budete barvit jenom vařená vejce a pro "profesionální" kraslice se přece jenom vypravíte na trh nebo do obchodu. V tom případě se můžete vydat cestou klasiky a nakoupit kraslice malované, s tradičními dekory - anebo kraslice moderního střihu. Zdobené jemným drátkem, sklíčky nebo dokonce pozlacenými plátky.

A finální úprava...

Vařená barevná vejce (i kraslice) úplně nejlépe vyleštíme kouskem špeku. Vůně uzené slaniny navíc není při konzumaci vajec na škodu - naopak.

A kde nejvíce vařená barevná vajíčka vyniknou? Na ošatce, na dřevěné míse nebo v proutěném košíku. Efektní je také umístění malovaných vajec (můžeme pro zpestření vzít i pár malých vajíček křepelčích, z nichž některé obarvíme) do středu velikonočního mazance upečeného ve tvaru věnce.

Vyfouknuté kraslice jsou mnohem lehčí, takže je zviditelníme třeba zavěšením. Ať už je přivážeme na vrbové proutky ve váze nebo na stuhu pod lustr nad velikonoční tabulí.

Komentáře

Načítám komentáře...