Jak ochránit dům před třeskutými mrazy

Aby bylo doma teplo

Autor:

V příštích dnech hrozí silné mrazy nejen nám, ale celému domu; leccos se při tom může poškodit. Důležité je udělat vše, co se ještě udělat nestihlo nebo ani nedělalo, protože nás ukolébávala teplá zima.

Na co všechno před nástupem arktických mrazů, které se k nám rychle blíží, nezapomenout?

Vylijeme a vypustíme vodu

Zkontrolujeme všechno, co by mohlo popraskat nebo se jinak poškodit. Všechny keramické a porcelánové nádoby, které na terase nebo zahradě zapomeneme s trochou vody, mohou v silném mrazu prasknout. Platí to hlavně pro velké květináče. Hůř můžeme dopadnout s vodovodními trubkami, zkontrolovat je nutné přívod vody na zahradu. Přívod vody ven na fasádu je potřeba uvnitř domu vypnout a potom teprve vypustit její zbytek z trubek. Sice to děláme před nástupem zimy každoročně, ale mohli jsme letos zapomenout, protože doposud nás zima jen zlehka poškádlila. Pokud se to stalo, vodu sice zavřeme, ale s vypouštěním bude problém, protože v trubce vedoucí ven ke kohoutku na fasádu nebo na dvůr bude už voda zamrzlá. Někdy pomůže nahřát fasádu teplometem.

Únor na zahradě

Průvan kolem oken a dveří

Protože je venku už teď mrazivo, můžeme cítit ledový průvan kolem některých okenních křídel a vstupních dveří. Jako první pomoc pomůže pěnové těsnění. Koupíme ho velké kolo, nešetříme, v některých místech ho možná budeme potřebovat nalepit vedle sebe nebo na sebe dvě řady. Oblepíme dveřní křídlo, zavřeme dveře a tam, kde bude třeba, ještě těsnění přidáme. Už tahle rychlá procedura pomůže: únik tepla se radikálně sníží, uvnitř bude tepleji a elektrické hodiny se přestanou zběsile otáčet. Jako další, ne příliš elegantní řešení, ale účinné a prověřené, je složit deky k balkonovým dveřím. Teplo udrží meziokenní rolety, a pokud máme ty venkovní, na noc je to ideální.

Aby bylo doma teplo

Rychlá první pomoc

Zavěšením silného závěsu na přišroubovanou stropní lištu můžeme rychle v zádveří zamezit foukání ledového vzduchu při každém otevření vstupních dveří, který se pak šíří celým bytem.

Aby domácí miláčci nemrzli

Problém může nastat s kočičími dvířky, tudy bude proudit ledový vzduch, nejlepší je na čas je zrušit a kočkám ustlat doma. Psí boudy ještě více zateplíme, přidáme více suchého sena nebo slámy, ne tkaninu, ta by mohla navlhnout. V extrémních mrazech ale vezmeme pejsky dovnitř.

Aby bylo teplo i našim mazlíčkům

Zásoby ve sklepě

V ohrožení se mohou ocitnout také zásoby ve sklepě nebo sklípku. Jablka i brambory mohou namrznout, zavařené kompoty a okurky popraskat, pokud by stály třeba na polici v lehkém zahradním domku. Dveře od sklepů, hlavně starých sklípků v zahradě, by se měly utěsnit a opatřit zevnitř polystyrenovou deskou, kterou natlučeme na dveře. Bedničky s jablky a brambory se mohou přikrýt slámou. Sklep v suterénu asi nepromrzne, zkontrolujeme ale, jestli tam (stejně jako na půdě nebo v jiných nepoužívaných prostorách) není někde pootevřené okno. Ve spíži bude mnohem větší zima, mohou se sem přesunout věci z ledničky, které podle potřeby snížíme výkon.

Pozor na zásoby ve sklepě

Kůlny a zahradní chatky zamrznou

V těch sice většinou nemrzne, ale teď asi bude. Všechny uskladněné věci, kterým mráz vadí, by měly dočasně putovat třeba v přepravce do spíže nebo teplé garáže. Stejné je to s oleandry, které máme zazimované někde, kde je minimálně kolem nuly, ale mráz pod 5 °C je může poškodit, je tedy třeba najít jim teplejší místo.

Foto: www.thinkstock.cz

Komentáře

Načítám komentáře...