Výroba doplňků - Decoupage aneb ubrousková technika

Decoupage I_ 3

Autor:

Při vytváření doplňků do domácnosti můžeme s výhodou využít i ubrouskovou techniku, tzv. decoupage. Není složitá, při troše zručnosti se ji lze rychle naučit a vyrobit nové či oživit staré užitkové i dekorativní předměty.

S pomocí decoupage je možné zdobit rámy obrázků či celé obrázky, zkrášlit předměty ze dřeva, keramiky, skla i kovu a podobně, desky sešitů, kufříky na výtvarné potřeby, ale třeba i nábytek.

Decoupage I_ 2

Technika decoupage není složitá, ale aby byl výsledek opravdu pěkný, je třeba použít doporučené potřeby. Základem jsou třívrstvé ubrousky, v obchodech je možné vybrat takové, které budou vyhovovat našim představám i vkusu. Obecně platí, že jako obrázky jsou vhodnější ubrousky s dominantním větším motivem, jako dekorace na květináče či rámečky pak ty s drobnějšími vzory.

Decoupage I_ 1
Starší předměty, které chceme ozdobit ubrouskovou technikou, je obvykle třeba natřít. K tomu můžeme zvolit speciální barvu, ale stačí i běžná akrylová, vodou ředitelná barva. Odstíny je možné kupovat zvlášť, praktičtější je ale bílá barva, kterou podle potřeby tónujeme.

Decoupage I_ 4
Dále potřebujeme lepidlo – lepší je speciální, určené pro tuto techniku, a to především v případě, že s ní teprve začínáme. Dostačující je univerzální typ pro většinu povrchů. Později, při větších zkušenostech, lze použít i klasické disperzní lepidlo, to ale někdy může reagovat s podkladem a zežloutnout.

Důležitou pomůckou jsou nůžky a štětce. Nůžky existují také speciální, ale stačí i úplně běžné, pokud jde o štětce, k nanášení lepidla se nejlépe hodí středně velký s jemnými chlupy, pro natírání barvy pak plochý širší štětec. Všechny potřeby lze sehnat ve výtvarných potřebách, v papírnictví, rámečky v hobbymarketech, rámařství či ve sklenářství.

Foto: autor

Komentáře

Načítám komentáře...