Houpačka jako zajímavý prvek interiéru

Interiérová houpačka

Autor:

Člověk se od přírody rád houpá, ještě donedávna však dospělí příliš příležitostí k této zábavě neměli, a houpání tak bylo víceméně výsadou dětí. S příchodem závěsných látkových, ratanových či jiných sedaček a křesel si ho s oblibou užívají i dospělí.

Houpání jako takové je uklidňující a má obecně blahodárný vliv na lidskou psychiku. Houpací sítě či jednoduché sedačky či křesla jsme si již zvykli využívat venku na terasách či zahradách. Houpačky pro „velké“, či křesla určená k zavěšení v interiéru si proto také nacházejí rychle cestu do našich domovů. Lze je koupit v mnoha obchodech v různých materiálových i tvarových variantách. Asi nejčastěji se nám při zmínce o interiérové houpačce vybaví závěsné křeslo z bavlněné tkaniny. Jde obvykle o obdélník látky stažený po stranách do dvou bodů a upevněný na tyči. Sedět se v něm dá v různých polohách, nosnost ovlivňuje nejen pevnost konstrukce, ale i použitá textilie. Obecně je vhodnější pevná tkanina, taková houpačka unese až 120 kg, ovšem je možné zakoupit i háčkované či pletené sedačky. Ty vypadají velmi efektně, jejich výhodou je vzdušnost, nejsou ale příliš pevné a více se prověšují, pokud mají navíc větší oka, může dojít při zachycení o ně i k úrazu. Takovéto křesílko lze pořídit za několik stokorun, ceny kvalitních sedaček však začínají na 1200 až 1800 Kč.

Houpací vajíčko

Velmi žádané je také houpací oválné křesílko, které lze nejčastěji koupit v provedení z ratanu – vypadá jako pletené vajíčko a v nejjednodušší variantě bez sedáku či polstrování ho lze získat již za dva až tři tisíce korun. Obvykle bývá v přírodní barvě, ale k dostání je i v černém či bílém provedení. Na podobném principu je založena houpačka ve tvaru koule či bubliny. Taková sedačka může být z ohýbaného dřeva s pohodlným polstrováním, v provedení „bublina“ je vyrobena z průhledného pevného plastu a opatřená pohodlným velkým sedákem. Tato sedačka má ještě jednu výhodu – díky tvaru a materiálu, z něhož je vyrobena, nepronikají zvuky dovnitř, lze v ní tedy odpočívat i na hlučnějším místě.

Všechny tyto houpačky je možné ukotvit ve stropě, v podkroví s trámy, v patrovém lůžku, na terase či balkoně i v zimní zahradě, vždy však vyžadují dobré zabudování závěsného zařízení. Pro zavěšení houpačky by měla být mezi podlahou a místem ukotvení výška minimálně 220 cm, potřebný je také určitý volný prostor kolem ní.

Interiérová houpačka

Jak houpačku zavěsit?

Aby bylo uchycení dostatečně pevné, je třeba volit typ závěsu podle materiálu a konstrukce stropu. V případě betonového stropu se používají ocelové kotvy, na něž se našroubují ocelová oka. Do ok se pak zavěsí houpačka. V jiných typech stropů se houpačky kotví do nosníků, případně do vyztužení, které upevníme na strop z horní strany – toto do určité míry krajní řešení je možné, jen pokud máme nad bytem půdu. V podkrovních bytech je nejvhodnější ukotvit houpačku do dostatečně nosných konstrukčních prvků střechy. Jestliže máme dostatečně nosný strop, můžeme použít i chemickou kotvu.

Interiérová houpačka
Houpačky se obvykle kotví do jednoho bodu, v takovém případě je vhodné je zavěsit na pružinu. Díky ní je křeslo měkčí a pohodlnější, současně se tak prodlužuje i jeho životnost. Pružina ale vyžaduje ještě navíc asi 20-30 cm mezi ukotvením a zemí. Pokud se chcete v houpačce opravdu houpat, stačí ji ukotvit ve dvou bodech.

Jestliže nechcete či nemůžete houpačku zavěsit do stropu, je možné zakotvit ji do stěn či zvolit samostatnou závěsnou konstrukci buď z lehkých kovových slitin, nebo z ohýbaného dřeva. Do té je houpačka umístěna několika způsoby podle jejich tvaru – může mít třeba tvar loďky a slouží k zavěšení houpacích sítí. Další tvoří dvě boční stojiny, které jsou nahoře spojeny trámem. Do něj je pak ukotvena v jednom či ve dvou bodech houpačka. Ovšem úchyt může mít i tvar vertikálního půloblouku s podstavcem, případně jiný designový vzhled. Podle materiálu i provedení sedačky a způsobu zavěšení začínají ceny těchto houpaček na zhruba 5000 Kč. U těchto typů zavěšených křesel je také třeba myslet na to, že konstrukce je rozměrná, a vyžaduje tedy v interiéru dostatek volného prostoru.

Dana D. Daňková

Komentáře

Načítám komentáře...