KOUZELNÉ BARVY

Jak jsme si slíbili v minulém článku dnes si povíme jak sladit barvy s dispozicí koupelen. Barvy totiž zastávají v prostoru důležitou funkci, působí lehce, prodlužují, zužují, mohou být krycí, studené, teplé, veselé a smutné. Například těžké barvy, zejména kolem fialové, působí jako barvy popředí a lehké barvy, které...

Jak jsme si slíbili v minulém článku dnes si povíme jak sladit barvy s dispozicí koupelen. Barvy totiž zastávají v prostoru důležitou funkci, působí lehce, prodlužují, zužují, mohou být krycí, studené, teplé, veselé a smutné. Například těžké barvy, zejména kolem fialové, působí jako barvy popředí a lehké barvy, které jsou kolem žluté, naopak jako barvy pozadí.

Měli bychom si pamatovat, že jen jedna barva by měla být tou dominantní, neboť nevyvážená směs barev může působit rušivě a roztrhaně. A co se týče prostoru koupelen, tak v takovém prostoru by se měla stát dominantní barvou barva obkládaček a zařizovacích předmětů.

Díky barvám lze též opticky zvýšit i snížit strop. Tmavé stropy je tedy vhodné použít ve vysokých prostorách, neboť je opticky sníží. Barevné řešení podlahy je významné z hlediska harmonie barev v místnosti. Členění podlahy může místnost opticky zkrátit nebo prodloužit. Výhodné je sladit barvu stěn s odstínem barvy podlahy, zvláště pokud je tón podlahy doplňkovou barvou stěn. Při určování barevnosti koupelny nesmíme opomenout ani dveře, které mohou buď splývat se stěnou, nebo pobízet ke vstupu.

Koupelnám, kde jsou umístěny sytě barevné předměty svědčí větší prostor. Nedostatek prostoru se dá částečně vyvážit velkoplošným zrcadlem. Obklady a dlažba by měla být většího formátu a ve světlých barevných odstínech, na jejichž pozadí vynikne barva a tvar zařizovacích předmětů.

I výběr doplňků je velmi důležitý. Neměli bychom zapomínat na jejich barevnost, která může pozdvihnout, doladit, ale i zkazit celý vzhled koupelny.

A nakonec ještě o koupelně zítřka. Pro koupelnu zítřka neplatí žádná pravidla, může být klasická bílá, barevná, romantická, antická nebo se může stát součástí obytného prostoru. Zkrátka a dobře, dovoleno je vše, jen to musí být v souladu jak tvarovém, tak barevném a stylovém.

Komentáře

Načítám komentáře...