VĚTRAT SE MUSÍ

Abychom si v interiéru udrželi příznivé klima musíme větrat. Pokud již musíme větrat, tak hlavně úsporně. Snižujeme-li energetickou náročnost budov zateplením obvodového pláště, izolací oken, dveří může se stát, že porušíme přirozenou výměnu vzduchu, což způsobuje nejen nepříznivé vnitřní klima v objektu (zvýšená...

Abychom si v interiéru udrželi příznivé klima musíme větrat. Pokud již musíme větrat, tak hlavně úsporně.

Snižujeme-li energetickou náročnost budov zateplením obvodového pláště, izolací oken, dveří může se stát, že porušíme přirozenou výměnu vzduchu, což způsobuje nejen nepříznivé vnitřní klima v objektu (zvýšená vlhkost, výskyt plísní, zatuchlý zápach, atd.), ale ve svých důsledcích může vést až k poškození stavební konstrukce (kondenzace par na chladných místech konstrukce, promrzání, atd.). Proto je vhodné v objektech s omezenou přirozenou infiltrací zavést umělou výměnu vzduchu. V České republice dodává větrací jednotky celá řada firem.
Přiváděný vzduch je filtrován a tím je zbavován mechanických částic, pylů a jiných látek, což je zvláště důležité pro alergiky. Současně nuceným větráním zabraňujeme vstupu okolního hluku do místností.

Výměna vzduchu se provádí tak, že znehodnocený vzduch se odvádí z kuchyně, koupelny, atd. a čerstvý vzduch se přivádí do obývacích pokojů, ložnic. Nucené větrání zabraňuje vzniku plísním, odstraňuje pachy a vlhkost z větraných prostor. Proto i jedno z možných nasazení větracích jednotek je na odvětrávání a odvlhčování bazénů.
Výhodou nuceného větrání je odstranění vlhkosti, zabránění vzniku plísně, odstranění pachů, zlepšení tepelné pohody a díky filtrům zbavení vzduchu mechanických nečistot, pylů, atd., což ocení především alergici. Větrací jednotky většího výkonu se používají např. v kuchyních, v bazénech se používá speciální zařízení k odstranění vlhkosti.

Inovačním a energeticky úsporným prvkem je použití větracích jednotek, které pracují s rekuperací tepla – fungují jako tepelné čerpadlo, předehřívají čerstvý venkovní vzduch. Takovéto jednotky vyrábí například PZP Komplet s. r. o., v zahraničí Zenithair, ... V chladných obdobích je tak možné uspořit část energie na vytápění. V letních měsících je u některých zařízení možné zapojit obrácený chod, a tak místnosti ochlazovat.

Komentáře

Načítám komentáře...