Jediný zdroj světla, jakým je stále v mnoha domácnostech lustr umístěný uprostřed místnosti, je nedostačující. Aby mohl byt nabýt nových rozměrů a příjemné atmosféry, potřebujeme mnohem více světelných zdrojů. Proto je nutné centrální osvětlení, jež nám umožňuje dobrou orientaci v prostoru, doplnit osvětlením místním, které osvětluje jen vymezenou pracovní plochu. Teprve jejich vzájemnou kombinací a přihlédnutím ke specifickým potřebám jednotlivých místností se v nich dá dosáhnout ideální světelné pohody.
Předsíň
Místnost, kterou procházíme několikrát denně. Vítá nás při příchodu domů a je poslední místností, kterou při odchodu opouštíme. Proto by měla být předsíň světlá, přívětivá a nepřeplněná. Pro osvětlení této místnosti není vhodné užívat klasických žárovek, neboť jim neprospívá časté rozsvěcení a zhasínání. Praktické jsou světla s automatickým spínačem, kdy se světlo rozsvítí v okamžiku, kdy čidlo zachytí pohyb. Odpadne nám tak šátrání ve tmě. Takových to světel se hojně používá v exteriéru, ale uplatnění si mohou najít i v interiéru, třeba právě v předsíni, na schodech atd. Do předsíně samozřejmě patří i velké zrcadlo, které by mělo být osvětleno zvlášť, abychom se v něm dobře viděli. Pro tento účel je zapotřebí speciálního "teplého" osvětlení, nejlépe umístěného po stranách zrcadla či shora tak, aby nás světlo neoslňovalo.
Koupelna
Koupelna je hodně náročná na bezpečnost a tak je zde třeba mít i bezpečné osvětlení. Do koupelny proto patří svítidla s dvojitou izolací (označená dvěma čtverečky). Projevuje se zde také potřeba přizpůsobit prostor různému ladění, především ráno a večer. Uplatní se zde tedy dvě soustavy osvětlení - večerní a denní. Pro večerní mytí je vhodnější osvětlení intimní, s teplým odstínem a celkovou atmosférou podobné ložnicové. Ráno a přes den pak přijde vhod osvětlení intenzivnější než večerní (např. prosvětlená plocha na stropě ...)
Kuchyně
Svítidla v kuchyni nesmějí oslňovat a barva jejich světla by neměla nežádoucím způsobem zkreslovat barvy osvětlovaných předmětů a to především pokrmů. Je vhodné umisťovat je tak, aby pracovní plochu osvětlovala vydatně a rovnoměrně, neměla by překážet, zato by se měla dát snadno a dobře čistit. Vhodné jsou tedy tělesa s hladkým vnějším povrchem. Jídelní stůl dobře osvětlí stahovací lampa, přičemž by dolní hrana svítidla měla při každé činnosti ležet těsně nad výškou očí, aby neoslňovala.
LožniceV ložnici jsou vhodná kromě základního osvětlení také svítidla u postele, u zrcadla a pro osvětlení vnitřku skříně. Základní osvětlení je dále dobré uzpůsobit tak, aby se dalo dle potřeby ztlumit.
Obývací pokoj
V obývacím pokoji je počet, typ a rozmístění svítidel dán celkovým charakterem interiéru a samozřejmě i naším vkusem. Z pravidla je zde zcela v popředí základní osvětlení, obecné osvětlení stropními, stojanovými nebo nástěnnými lampami, nebo rovněž nepřímé osvětlení, které je odráženo stěnami a stropem. Mělo by také být ovladatelné od dveří a dodatečně pomocí dálkového ovládání. K základnímu osvětlení vytvářejícího celkový přehled je třeba přidat osvětlení individuální určené pro osvětlení jednotlivých míst. Tam, kde například čteme, píšeme atd., jsou vhodné různé otočné a sklopné stolní nebo stojanové lampy vyzařující světlo směrem dolů. I světlo, které vyzařuje televizní obrazovka je zapotřebí, aby toto světlo nebylo jediným zářícím bodem v místnosti, doplnit světlem lampičky či speciální televizní žárovkou s namodralým nádechem.Užitečným prvkem ztvárnění prostoru jsou akcenty světla, které například vznikají nasvícením obrazů nebo jiných předmětů, nebo instalací lampiček do prosklených vitrín a skleníků. Velmi efektivní je osvětlení pokojových rostlin.
Umělé světlo dokáže v interiéru dělat hotové divy, ale je třeba si uvědomit, že je k tomu zapotřebí daleko více než jen jedna žárovka houpající se uprostřed místnosti.

Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...