KUCHYNÍM SE ULEVILO

Současný trend v navrhování nových kuchyní se vrací daleko do minulosti, do doby, kdy ke sporáku patřil pracovní stůl, vedle stála kredenc a tam se vešlo veškeré vybavení. Teprve s výstavbou nájemního bydlení a miniaturizací kuchyní v padesátých a šedesátých letech přišly ke slovu kuchyňské bloky, tzv. linky,...

Současný trend v navrhování nových kuchyní se vrací daleko do minulosti, do doby, kdy ke sporáku patřil pracovní stůl, vedle stála kredenc a tam se vešlo veškeré vybavení.

Teprve s výstavbou nájemního bydlení a miniaturizací kuchyní v padesátých a šedesátých letech přišly ke slovu kuchyňské bloky, tzv. linky, jejichž součástí byly i zavěšené horní skříňky. Postupem času se jejich velikost zvětšovala, dosahovaly až ke stropu a tak maximálně využily horní prostor nad pracovní plochou. Kuchyně však přestala být přívětivým prostorem pro vytváření rodinné pohody a začala působit spíš jako skladiště. Množství úložných prostorů umožňovalo totiž skladovat i absolutní nesmysly, kafemlejnky po babičkách a parádní hrnečky, ze kterých nikdy nikdo nepil.

Konec šátrání
Aktuální vývoj horní část kuchyně výrazně odlehčuje, kuchyním se ulevilo. Obrazně řečeno, mohou spolu s uživateli konečně spustit unavené ruce do přirozené polohy. Konec časů šátrání, tápání ve výškách nebo vylézání na židli či žebříčky.

Spodní skříňky
Ukládání nádobí a dalšího vybavení kuchyně se koncentruje do spodních skříněk, které jsou masivnější a přesto nepůsobí těžkopádně - pomáhají jim v tom kovové nožičky, na kterých často stojí.

Nepřehlédnutelnou inovací jsou krajní spodní skříňky, které bývají zvýšené až do výšky ramen, takže poskytují pohodlné ukládání většího množství věcí. Výrazně zmenšená pracovní plocha se doplňuje mobilním pracovním stolem, který má pod deskou ještě alespoň jednu otevřenou polici.

Lidé s touhou po odlehčení interiéru a s promyšleným vybavením kuchyně si mohou dovolit od horních skříněk upustit úplně. Při zařizování totiž postupovali uvážlivě a mají pouze věci, které potřebují a denně je užívají. Při běžném denním koloběhu je to skutečně pár kousků nádobí, které se pohodlně vejdou do spodních skříní.

Police
Ne každý se však lehce loučí s věcmi, které mu přinesl život a staly se jeho součástí, i kdyby jen pasivně přihlížely z police. Právě police se dostávají totiž ke slovu, kralují nad pracovním stolem samy nebo společně s menšími horními skříňkami. Zvlášť oblíbená kombinace hliníku a skla působí doslova étericky, přitom pojme stejný počet věcí jako police dřevěná.

Osvětlení
Efektním doladěním nové kuchyně je osvětlení. Samozřejmostí už je osvětlená digestoř, malé zářivky se instalují i za prosklená dvířka, takže při večerním posezení u ledničky bude vypadat kuchyňský blok jako krásný umělecký objekt. (I lednička dnes může být osvětlená - na výstavě Art, design, interier ve Veletržním paláci byla v únoru představena v prototypu nová lednička Lighthouse (Electrolux), která má průhledné boky, je uvnitř plně osvětlená a její horní deska může být využívána jako pracovní plocha nebo jídelní stůl.

-OS-

Komentáře

Načítám komentáře...