DIGESTOŘ = LEPŠÍ VZDUCH V KUCHYNI

Kuchyně je srdcem celé domácnosti. Je místem, kde se celá rodina schází k jídlu i vyřešit své starosti a bolístky. Nad talířem voňavého jídla se vše zapomíná a řeší snadněji. Proto by měla být tato místnost udržovaná v čistotě a příjemné pohodě. K příjemné pohodě patří i čistý vzduch a ten nám v kuchyni pomůže udržet...

Kuchyně je srdcem celé domácnosti. Je místem, kde se celá rodina schází k jídlu i vyřešit své starosti a bolístky. Nad talířem voňavého jídla se vše zapomíná a řeší snadněji. Proto by měla být tato místnost udržovaná v čistotě a příjemné pohodě. K příjemné pohodě patří i čistý vzduch a ten nám v kuchyni pomůže udržet odsávač par neboli digestoř, která odsaje páry a pachy vznikající během vaření. A pokud vaříme na plynovém sporáku, pomůže odsát i kysličníky dusíku tvořící se při hoření plynu. Digestoř zkrátka do kuchyně patří stejně jako sporák, lednička a dřez.

Co jí nesmí chybět
Moderní digestoři by neměl chybět protitukový filtr - nejlépe kovový, který zachycuje tukové a mechanické částice a tím zabraňuje zanášení ventilátoru, odtahového potrubí a přispívá ke zlepšení celkového ovzduší. Dobrá digestoř by měla mít dále výkonný motor a vyhovující osvětlení.

Jak vybírat
Aby digestoř mohla dlouho a dobře sloužit měli bychom se při jejím nákupu zaměřit především na její vlastnosti a teprve potom na její vzhled. Proto je dobré přesvědčit se, že má protitukový filtr, výkonný motor a dostatečné osvětlení. Dále bychom se měli řídit velikostí naší kuchyně. Pro menší místnost postačí digestoř s nižším výkonem motoru, pro větší či spojenou kuchyň s obytným prostorem je třeba zvolit digestoř s výkonnějším motorem (zhruba 700-800 m3/h.). Dobrá digestoř by měla za hodinu stihnout vyměnit vzduch v kuchyni asi desetkrát. Další z otázek nastává před rozhodnutím, zda zvolit digestoř fungující na principu odtahu či recirkulace. Digestoř fungující na principu odtahu odvádí páru pomocí odtahového potrubí přímo ven z místnosti, což je nejefektivnější a cenově výhodnější způsob, neboť odpadají vedlejší náklady. Proto digestoř fungující na principu recirkulace je vhodné volit jen v případě, že nelze použít odtahového systému. Je ji totiž nutné doplňovat o aktivní uhlíkový filtr, který absorbuje pachové složky, páry a částečně i kouř. Poté je přefiltrovaný, čistý vzduch opět vrácen do místnosti. Uhlíkový filtr je nutné pravidelně vyměňovat (zhruba po 6 měsících).

Současný trh nabízí digestoře mnohem lepších kvalit než dříve. Vynikají vedle vkusného designu rovněž dobrým výkonem a velkou úsporností a jsou vhodné pro zabudování do každé kuchyně. Vybírat je možno z jednomotorových, dvoumotorových k umístění pod závěsnou skříňku kuchyňské linky, z kloubových, plošných a integrovaných, které se dají snadno ukrýt do linky, z komínových k umístění u stěny či do rohu nebo konečně z digestoří ostrůvkových určených pro varná centra. Stačí si jen vybrat a zaplatit.

Komentáře

Načítám komentáře...