BAREVNÝ INTERIÉR

Bojíte se barev? Nebo lépe řečeno bojíte se v interiéru použít i jiných barev než bílé? Pak se nebojte, neboť barvy stejně jako světlo výrazně ovlivňují naší psychiku a vnímání prostoru. Jejich výběr, způsob použití a vzájemné kombinace mohou v nést do našich domovů tu správnou atmosféru a pohodu. Jak která barva...

Bojíte se barev? Nebo lépe řečeno bojíte se v interiéru použít i jiných barev než bílé? Pak se nebojte, neboť barvy stejně jako světlo výrazně ovlivňují naší psychiku a vnímání prostoru. Jejich výběr, způsob použití a vzájemné kombinace mohou v nést do našich domovů tu správnou atmosféru a pohodu.

Jak která barva působí
Žluté tóny jsou tóny slunce, zahřejí, rozjasní, působí radostně, povzbudivě a dodávají sílu k většímu výkonu. Dokáží interiér opticky zvětšit, zateplit a prosvětlit.

Větší elán a chuť do života dodává barva oranžová, která rovněž dokáže projasnit a proteplit tmavé místnosti. V interiéru vyvolává mocný až dominantní dojem. Patří mezi velmi podmanivé barvy.

Hodně kontrastní a dynamickou barvou se silným emocionálním nábojem je barva ohně - barva červená. Dokáže navodit intimní atmosféru. Pokud však pokrývá příliš velké plochy a má hodně sytý odstín, pak může působit spíše úzkostně až agresivně. V interiérovém prostředí je její užití zapotřebí dobře zvážit a uplatnit v menším měřítku - na jednotlivých částech zařízení či doplňcích.

Barvou klidu a harmonie je barva modrá. Působí chladivě, svěže, elegantně. Přináší uvolnění, klid, duševní soustředěnost. Interiérovému prostředí dodává svěžest, eleganci a slavnostní ráz. Protože modrá barva působí studeně je dobré ji doplnit interiérovým zařízením v teplých barvách.

Barvou jara je barva zelená. Je barvou, která dokáže uvolnit napětí, zvýšit pozornost a podpořit duševní činnost. Představuje rovnováhu a stabilitu. V interiéru se díky velké škále odstínu dá dobře kombinovat. Atmosféru místnosti proteplí žlutozelený odstín.

Zkrátka barvy dokáží v interiéru dělat divy, je jen třeba zbavit se strachu z jejich používání, povolit uzdu fantazii a náš život bude rázem veselejší.

Komentáře

Načítám komentáře...