TELEVIZOR V KUCHYNI

Je vhodné umístit televizor do kuchyně? A co se stane, když na něj vystříkne třeba olej z rozpálené pánve? Žádný strach. Věčnému odbíhání od plotny do obývacího pokoje k večerním zprávám už odzvonilo. Elektronika se zapouzdřuje do "neprůstřelných" obalů, aby vydržela nápor okolí. Obaly jsou přitom často výsledkem...

Je vhodné umístit televizor do kuchyně? A co se stane, když na něj vystříkne třeba olej z rozpálené pánve? Žádný strach. Věčnému odbíhání od plotny do obývacího pokoje k večerním zprávám už odzvonilo. Elektronika se zapouzdřuje do "neprůstřelných" obalů, aby vydržela nápor okolí. Obaly jsou přitom často výsledkem pozitivně kreativního "blouznění" nejlepších designérů.

Televizory se zdokonalují tempem, které bere dech. Nastupuje éra zcela plochých obrazovek formátu 16 : 9 i nových funkcí, jako je například možnost připojení k internetu. Televizní náruživci mohou sledovat dva nebo více programů na jedné obrazovce současně, vytvořit si seznam programů, na něž je televizor vždy včas upozorní a přístrojem otáčet dálkovým ovládáním podle toho, jak se divák pohybuje po místnosti.

Filmy pod sprchou
Kdysi bývaly televizory vzácnou raritou umístěnou na čestném místě jen v některých rodinách. K večeru se u nich scházeli sousedé téměř jako v divadle. Později se televizory vloudily do každého obývacího pokoje a dnes se už nedá jednoznačně konstatovat, do které místnosti vlastně patří. Závisí to jen na přání uživatele. V reakci na nové požadavky začali výrobci účelové typy televizorů přizpůsobovat novým podmínkám. Vznikly přístroje vhodné i do kuchyně. Odolávají zvýšené vlhkosti a mastnotě. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí mohou nalézt místo i v koupelně, takže si kombinace horké lázně a oblíbeného filmu neprotiřečí.

Pokroková technika
Přístroje umisťované do místnosti se zvýšenou vlhkostí nebo prostor s rizikem znečištění mastnotou k tomu musejí být výrobcem určeny. Ani zdaleka však nemívají podobu kulhajícího kompromisu a nebývají jen nevyzrálými sourozenci televizorů určených do obývacího pokoje. Designéři se předhánějí v kreativitě a technici do nich vkládají skutečně pokrokovou elektroniku. Mnohé kuchyňské televizory mají obrazovku Black Matrix poskytující věrné barvy a mimořádně sytý odstín černé. Přístroje často obsahují teletext, předvolbu automatického vypnutí nebo dětskou pojistku. Samozřejmostí je i dálkové ovládání.

Přístroje k vaření
Volba elektroniky "k vaření", a to nejen televizorů, záleží zejména na jejím přesném plánovaném umístění. Pokud je místnost rozlehlá, dobře větraná a přístroj bude stát daleko od kuchyňské linky, můžeme volit v podstatě jakýkoli televizor. Kritériem bývá jen vhodná velikost. Přehrávače na CD nebo kazety je však užitečné vybírat skutečně v pravém smyslu kuchyňské. Jsou určeny k instalaci na spodní část zavěšených skříněk a poskytují tak lepší přístup k ovládání. Nemívají sice reproduktory vysokého výkonu jako běžné audio systémy, ale to v kuchyni nepatří k základním požadavkům.

Trh v současné době nabízí i "dva v jednom", tedy přenosné televizory kombinované s videorekordérem. Nepotřebují žádné kabely ani přídavné reproduktory a oba přístroje se bez problémů domluví. Kompaktní design umožňuje snadné přenášení a tak ani v kuchyni nemusí běžet jen program vysílaný televizními stanicemi. Doba se změnila. Neurčujeme si dnes svobodně jen místo sledování televizoru, ale i na co se v danou chvíli budeme dívat.

(doc)

Komentáře

Načítám komentáře...