Čas na teplo

Čas na teplo

Nejromantičtějším zdrojem tepla je jistě krb, ale používat ho jako základní zdroj bývá značně neekonomické. Řada lidí si buduje krby typu otevřeného ohniště a ty mají výhřevnost pouhých patnáct procent. Krby s vložkou dosahují sice až osmdesáti procentního výkonu, ale přesto patří spíše k romantickým večerům -...


Nejromantičtějším zdrojem tepla je jistě krb, ale používat ho jako základní zdroj bývá značně neekonomické. Řada lidí si buduje krby typu otevřeného ohniště a ty mají výhřevnost pouhých patnáct procent. Krby s vložkou dosahují sice až osmdesáti procentního výkonu, ale přesto patří spíše k romantickým večerům - rozhodně ne k pravidelnému otopu. Raději než neustálé přikládání preferují lidé sálající radiátor nebo slastně hřející podlahové topení. K topnému tělesu je však nezbytný i samotný zdroj tepla.

Základní otázky
O tom, čím doma topit, by neměla rozhodovat jen finanční stránka, ale i ekologické aspekty. Většinu lidí však zajímají zejména náklady a
V kurzu se stále drží zejména plyn, ale než začnete měnit starý kotel na uhlí za nový plynový kotel nebo jiný zdroj tepla, měli byste si rozmyslet, co všechno odlišný otopný systém přináší.

Ideální regulace
Cena za plyn se stále zvyšuje a mnoho lidí se obává dalšího růstu i s ohledem na poslední události ve Spojených státech. Přesto zůstává plyn pro většinu majitelů domů tím nejlepším řešením, protože plynové kotle je možné snadno a pohodlně obsluhovat včetně tolik potřebné regulace. Typ kotle by měl být vybírán i s ohledem na tepelné ztráty objektu, ale také na dostupnost servisu dané značky.


Dva typy
Volit je také možné mezi klasickým kotlem teplovodním a kondenzačním. První systém je starší a umožňuje napojení jak do otopného systému s radiátory, tak k podlahovému topení. Tyto kotle jsou nejhospodárnější, pokud pracují přibližně na osmdesát procent svého výkonu.


Elektrické přímotopy
Přímotopy jsou vhodné spíše coby doplňkový zdroj tepla, zejména vzhledem k vysoké ceně elektrické energie. Jako zdroj v objektech pro sezónní bydlení se však dají považovat za ideální. V jejich prospěch mluví i snadná instalace, protože topný panel lze snadno zavěsit pomocí několika hmoždinek na zeď a přívod proudu vyřešit pouhou zásuvkou. Mnohé jsou i napojitelné na poměrně jednoduchý přístroj komunikující s telefonem. Pak stačí naplánovat cestu na chalupu. Hodinu až dvě před odjezdem vytočit číslo, na klávesnici s tónovou namačkat kód… a přijedete do vyhřátého.

-dam-

Komentáře

Načítám komentáře...