Rodokmen pohodlných židlí

Rodokmen pohodlných židlí

r/> Židli využíváme zhruba od deseti měsíců života a její kvalita přímo ovlivňuje správné formování páteře. Lidské tělo se za dlouhou dobu svého vývoje napřímilo, ale anatomie páteře zůstala podobná té, kterou jsme měli v dobách pohybu po čtyřech končetinách. U páteře tedy došlo ke změně funkce rychleji než ke změně...


Židli využíváme zhruba od deseti měsíců života a její kvalita přímo ovlivňuje správné formování páteře. Lidské tělo se za dlouhou dobu svého vývoje napřímilo, ale anatomie páteře zůstala podobná té, kterou jsme měli v dobách pohybu po čtyřech končetinách. U páteře tedy došlo ke změně funkce rychleji než ke změně formy, a proto vyžaduje zvýšenou péči. Špatné sezení kostru zatěžuje a nepohodlné židle mohou být jednou z příčin poruch pohybového ústrojí. Židle by měla podporovat esovité zakřivení páteře.

Malé dítě
Pro děti nabízí trh speciální židle s nastavitelnou výškou sedáku a podnožky. Malé dítě je sice možné posadit k jídelnímu stolu na běžnou židli pro dospělé, ale pak je nezbytné poskytnout mu opěrku na podložení nohou. Ty by se z důvodu správného zatížení páteře rozhodně neměly volně houpat ve vzduchu.

Co tvrdí Britové
Doporučujeme kupovat židli společně se stolem. Pokud ho již máte, změřte jeho výšku, abyste
Nezvyklá poloha
Z důvodu snadného vstávání od stolu by měla být vzdálenost od zadní strany židle ke zdi nebo jiným kusům nábytku minimálně sedmdesát pět až osmdesát centimetrů. Vzhledem k rostoucí průměrné výšce populace je však tento rozměr relativní. Nezdráhejte se při nákupu židle vyzkoušet všechny její kvality, které budete dnes a denně ověřovat doma. Na židli se posaďte, přeneste ji, zkuste simulovat činnost u stolu a nestyďte se zaujmout polohu, která třeba není způsobná, ale v soukromí vám vyhovuje.

Ohýbání dýh
Výrobci židlí používají jako základní materiál dřevo. Firma Thonet dokonce přispěla v minulém století k jeho lepšímu využití revoluční technikou ohýbání dýh a překližek. Mnohem později padla jakákoliv materiálová omezení, ale dřevo patří stále ke klasice. Čalounění bývá látkové z různých směsových materiálů nebo i kůže. Právě čalounění jídelních židlí musí být voleno s ohledem na snadnost údržby. Praktické jsou umělé, snadno udržovatelné materiály jako například alcantara. U bavlněných a směsových materiálů usnadňuje čištění plná snímatelnost.

Lehké kovy

Nejefektivnější však bývá kombinace klasické dřevěné židle se stolem opatřeným skleněnou deskou. Sklo odkrývá prostor a židli je tak dovoleno být nejen praktická, užitečná a ergonomická, ale i viditelně krásná.

-dam-

Komentáře

Načítám komentáře...