Nepřátelé vlhkosti

Možná, že když byl poprvé představen spotřebič na sušení prádla, někteří z nás se na něj koukali s opovržením a s úšklebkem si šuškali, že přeci stačí pověsit prádlo ven na šňůry a do rána je suché a voňavé. Tomu mohlo být dříve. Dnes, kdy nás každodenně sdělovací prostředky informují o znečištění ovzduší už hlavou...

Možná, že když byl poprvé představen spotřebič na sušení prádla, někteří z nás se na něj koukali s opovržením a s úšklebkem si šuškali, že přeci stačí pověsit prádlo ven na šňůry a do rána je suché a voňavé. Tomu mohlo být dříve. Dnes, kdy nás každodenně sdělovací prostředky informují o znečištění ovzduší už hlavou tolik nekroutíme. Raději si pořizujeme sušičky.

Sušička prádla je zařízení, které pomocí topného tělesa a teplého vzduchu vysuší vlhké vyprané prádlo. Zpočátku si tento přístroj pořizovali lidé, kteří měli malou domácnost a mokré prádlo neměli kam pověsit. Během krátké doby si uživatelé uvědomili, že přístroj také šetří práci. Nemusíme vyndávat prádlo, věšet ho a zase sundávat. Prádlo ze sušičky stačí jen vyžehlit, nebo rovnou uklidit na příslušné místo. Takže se postupem času začaly tyto přístroje využívat i ve větších domácnostech. Nebyl to však jediný důvod. Zjistilo se totiž, že jsou přínosem pro alergiky. Na prádlo, které je pověšené venku se zachycuje pyl, prach a nečistoty z ovzduší, na což alergičtí lidé samozřejmě reagují. A tak je pro ně výhodnější ho sušit v přístroji, ve kterém prádlo nepřichází do styku s těmito neduhami.

Jak vybírat?
K dispozici máme dva typy. Odvětrávací, kde se vlhký vzduch pomocí odvětrávacího potrubí vyfukuje do ovzduší. Tento typ je energeticky úspornější a bývá také levnější (při instalaci je nutné vybudovat odvětrávací potrubí, což znamená práci navíc a to zákazníky odrazuje). Druhou variantou jsou sušičky kondenzační. Teplý vzduch je ochlazován, zkapalněn a stéká do integrované nádoby nebo rovnou do odpadového potrubí (záleží na instalaci přístroje).

Důležité jsou samozřejmě funkce. Nastavujeme stupeň usušení, který určujeme podle požadavků na konečnou úpravu. Pokud prádlo budeme ještě žehlit, pak ho vyjmeme mírně vlhké, když ho budeme rovnou ukládat do skříně, pak zvolíme program na úplné usušení. Některé typy oznamují stupeň sušení a uživatel si sám určuje jak vlhké prádlo vyjme. Dále existují programy na šetrné sušení, které šetří choulostivé tkaniny, na vlněné prádlo, vyhlazující programy, které chrání proti pomačkání atd.

Sušička je přístroj, který navazuje na pračku a má s ní také určitou souvislost. Máme-li kvalitní pračku, která je vybavena vyššími otáčkami (rozumíme kolem 1000 otáček za minutu), pak je logické, že prádlo, které vyjmeme po takto vysokém odstřeďování bude sušší než to, které bylo odstředěno při nižších otáčkách. Bude tedy méně vlhké, doba sušení bude kratší, tím bude nižší spotřeba energie a uživatel ušetří peníze.

Ovládání
Tak jako u většiny domácích spotřebičů, je i zde ovládání snadné a přehledné. Tlačítky nastavujeme požadovanou funkci a podle vybavení, mají tyto přístroje předvolbou startu, indikaci probíhajícího programu, signál o ukončení, ukazují zbývající čas a nutnost vyprázdnění kondenzační nádoby. Luxusní modely jsou vybavené funkcí update, která v budoucnosti umožňuje "doplnit" další nové programy.

Možnosti a údržba
Sušičky jsou k dostání jako samostatný přístroj, nebo mohou být součástí pračky. V praxi se stále více osvědčuje první z nich, což doporučují i odborníci. Je to z toho důvodu, že v samostatném spotřebiči můžeme usušit stejné množství prádla jako jsme vyprali. Pokud je spotřebič kombinovaný (pračka se sušičkou) musíme po vyprání část odebrat a sušit můžeme jen určité množství (nikdy ne celou náplň, kterou jsme vyprali). Někteří uživatelé jsou limitováni prostorem, takže si nemohou dovolit dva velké přístroje vedle sebe. Naštěstí je to nemusí trápit, protože někteří výrobci umožňují postavit sušičku na pračku a vytvořit takzvané věžové uspořádání, které nezabere ani jeden metr čtvereční.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...