Byt šitý na míru aneb jak vznikl jeden byt

Byt šitý na míru aneb jak vznikl jeden byt

"Když se tady rozhlédnete, zjistíte, že se sem už nevejdou ani jedny dámské kalhotky," takto s úsměvem na tváři okomentoval majitel svůj nový byt, do kterého se právě nastěhoval. Ukončil jednu životní etapu a rozhodl se změnit svůj životní styl. Byt považuje za důležité zázemí, do kterého se rád vrací a očekává tu...

"Když se tady rozhlédnete, zjistíte, že se sem už nevejdou ani jedny dámské kalhotky," takto s úsměvem na tváři okomentoval majitel svůj nový byt, do kterého se právě nastěhoval. Ukončil jednu životní etapu a rozhodl se změnit svůj životní styl. Byt považuje za důležité zázemí, do kterého se rád vrací a očekává tu klid a pohodu. Když jsem se zamyslela nad jeho komentářem, uvědomila jsem si, že má víc než pravdu - společně s odbornou pomocí architektů ze studia ADR se podařilo vytvořit přesně to co chtěl - byt, který odpovídá jeho představám, zkrátka - je mu šitý přímo na míru.

Ale nepředbíhejme a vraťme se na začátek celého příběhu. Po dlouhém hledání vhodného bytu konečně našel odpovídající místo, které však bylo v dezolátním stavu. "Vůbec mi to nevadilo, pro koupi jsem se rozhodl nejen kvůli dobré pozici, ale také kvůli okolnímu prostředí. Z jedné strany vidím přímo do zahrady a z druhé na střechy historické části Prahy," říká muž.

Prostor tedy musel projít náležitou rekonstrukcí, takže se zároveň připravilo dispoziční řešení. Zrušil se balkon, místnosti se co nejvíce otevřely a prosvětlily. Při vstupu do bytu má návštěvník před sebou jídelnu s výhledem do zahrady, na jednu stranu vedou dveře do obývacího pokoje propojeného s kuchyní odkud se vchází do oddělené pracovny. Na druhou stranu je ložnice sousedící se sociálním zařízením.

Atmosféra zpříjemňuje
Když bylo určené rozvržení a funkce jednotlivých místností, barevnost podlah a zdí, přišel na řadu výběr zařízení. Prostory jsou navrhovány především funkčně, proto je většina zařízení vyrobená na zakázku na návrh architektů a míru prostoru. Je to například kuchyňská linka a barový pult, předsíňová sestava, knihovny v pracovně, ložnice i koupelnové skříňky. "Majitel je typ člověka, který věci nevyhazuje, ale schovává je. Proto jsme se snažili využít každý prostor, aby vzniklo dostatek úložného místa a zároveň aby byt byl praktický i esteticky sladěný," říká architekt. Ostatní nábytek, jako je sedací souprava, židle, barové stoličky, pracovní stůl ad. byly vybírány s ohledem na jejich kvalitu. Majitel si přál zařízení, které i po čase bude mít svou hodnotu, proto se jednotlivé kusy vybíraly pečlivě, s ohledem na jejich původ. Většinou padl výběr na designové věci, od známých návrhářů, které dodávají prostoru správný charakter.

Důležitým momentem byla barevnost celého prostoru. Majitel je optimista, má veselou mysl, přednost dává eleganci a jednoduchosti. Proto se volila nejčastěji bílá, případně světlé pastelové odstíny, které neruší a dávají vyniknout tvarům. Bílé zdi se rozveselily barevnými olejomalbami od Pavla Roučky a na zem se použila světlá laminátová podlaha.

Výsledkem je byt, který odpovídá mužovu životnímu stylu, poskytuje mu pevné zázemí, kam se také každý večer rád vrací. Proto mu závěrem dejme slovo: "Jako malý jsem vyrůstal na venkově a snil jsem o podobném domově. Náturou jsem městský typ, miluji život, atmosféru velkoměsta - jeho klady i zápory. Většinu času trávím v práci, domů se vždycky vracím rád a s dobrým pocitem, že tu najdu potřebný klid.

-ram-
foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...