Domácí posilovna

Domácí posilovna

Odpradávna lidé pěstují nejen krásného ducha, ale stejně okázale se zajímají o hezké tělo. Aby byl člověk pokládán za krásného, mělo by obé být v jedné symbióze. Zatímco o duši se staráme víceméně stále aniž bychom si to uvědomovali, formování postavy nás stojí mnoho sil. Sportování odjakživa neodmyslitelně patří k...

Odpradávna lidé pěstují nejen krásného ducha, ale stejně okázale se zajímají o hezké tělo. Aby byl člověk pokládán za krásného, mělo by obé být v jedné symbióze. Zatímco o duši se staráme víceméně stále aniž bychom si to uvědomovali, formování postavy nás stojí mnoho sil.

Sportování odjakživa neodmyslitelně patří k životu. To si uvědomujeme tím víc, čím méně možností nám k pohybu poskytuje monotónní způsob života. Přestože existuje mnoho možností jak posílit svaly a protáhnou tělo, málokdo si v dnešní uspěchané době najde čas na návštěvu sportoviště. Pro lepší pocit a s úmyslem, že budeme cvičit, si pak domů pořizujeme multifunkční posilovací stroje, ten kdo má prostor navíc, si pak zařídí posilovnu.

Interiér domácí posilovny
Předtím, než si domů pořídíme posilovací stroje, musíme s ohledem na hygienické a bezpečnostní požadavky připravit místnost. Ideální je prostor s oknem zajišťujícím přísun čerstvého vzduchu. Ti, kteří si mohou dovolit investovat vyšší částku, bezpochyby ocení klimatizaci, která navíc zabezpečí správnou vlhkost v prostoru. Podlahová krytina by měla být odolná, snadno udržovatelná, jako například dřevěné či laminátové podlahy, některé druhy PVC, linolea a speciální gumy. Nedoporučuje se koberec v němž se udržuje prach a nečistoty, které při cvičení vdechujeme. Stěny by kromě standardní výbavy měly být vybaveny alespoň jednou řadou zrcadel, aby se cvičící viděl, mohl se soustředit na práci svalů a správně koordinovat pohyby.

Výběr strojů
Domácí posilovnu využívají členové celé rodiny a pokud cvičení berou vážně, měli by posilovat hodinu či hodinu a půl několikrát týdně. Z toho vyplývá, že stroje musí vydržet určitou zátěž, navíc si posilovnu nevybavujeme na několik měsíců, ale s ohledem na budoucnost na několik (možná i desítek) let. Takové nároky splňují stroje jen od renomovaných firem, jejichž výrobky mají kvalitní konstrukci a jejichž funkcí si neublížíme. To bohužel nemůžeme říci o některých multifunkčních strojích, které známe z reklam nebo je vidíme v supermarketech. Ty umožňují příliš mnoho za příliš málo. Cvičit na nich můžeme, ale bohužel většinou v nesprávné poloze. Stroje nejsou určeny pro trénink, nepovedou tedy ke zlepšení a nebudou přínosem pro tělo. Protože soustřeďují více funkcí najednou, musí se často přestavovat, čímž se relativně brzy poškodí.

Z těchto důvodů (a našly by se i další) by se na vybavení posilovny nemělo šetřit. Těm co nedisponují mnoha penězi, doporučují odborníci, aby si posilovnu vybavovali postupně.

Start s rozumem
Při výběru strojů bychom neměli brát v úvahu jen současné schopnosti a zdravotní stav. Budeme-li cvičit pravidelně, dostaví se zlepšení a později budeme na sebe klást vyšší nároky. Proto bychom si měli pořídit zařízení u něhož můžeme zvyšovat zatížení, protože jen určité přetížení může organizmus motivovat ke zlepšení.

Než přistoupíme k výběru je nutné navštívit několik dobře vybavených veřejných posiloven a vyzkoušet stroje, abychom zjistili, které typy nám nejvíce vyhovují.

Začít bychom měli strojem s horní a spodní kladkou, veslem v sedu s oporou, dále strojem umožňujícím tlaková cvičení (např. multipress), chybět by neměla univerzální lavice, zařízení na posilování břišních svalů a samozřejmě činky. Pokračovat můžeme strojem na posilování nohou a stojanem na nějž se odkládá břemeno. Zvláště ženy ocení aerobní stroje jako je stepper, stacionární kolo, pás na běhání atd.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...