Jak si kdo ustele, tak si lehne

Jak si kdo ustele, tak si lehne

Víte co je na světě nejsladší? No přece spánek. Mnozí z nás když ráno vstávají, se už těší na večer, až si zase lehnou. Znáte to? Nebo se mezi ně neřadíte? Nevadí, ať už jste na tom jakkoli, bezesporu budete souhlasit, že postel musí být nejen pohodlná, ale i půvabná. Má to mnoho důvodů... Kvalitní a pohodlná postel...

Víte co je na světě nejsladší? No přece spánek. Mnozí z nás když ráno vstávají, se už těší na večer, až si zase lehnou. Znáte to? Nebo se mezi ně neřadíte? Nevadí, ať už jste na tom jakkoli, bezesporu budete souhlasit, že postel musí být nejen pohodlná, ale i půvabná. Má to mnoho důvodů...

Kvalitní a pohodlná postel ztrácí svůj účel bez peřin, polštářů a příjemného povlečení. Je to stejné, jako když si pustíte televizi a neslyšíte zvuk. Jedno bez druhého zkrátka není ono.

Předtím, než se začneme zabývat vhodným výběrem vnitřního vybavení, musíme určit rozměry dek a polštářů, podle kterých budeme v budoucnu vybírat a nakupovat povlečení. Standardní rozměr na českém trhu je pro deku 135 x 200 cm, vyšší osoby mohou zvolit rozměr 135 x 220 cm. Pro páry, kteří preferují společnou přikrývku, je připraven rozměr 200 x 240 cm. Podcenit bychom neměli ani velikost polštáře. Obvyklý rozměr je 50 x 70 cm, případně 70 x 90 cm. Menší rozměr nebude plnit svou funkci a nebude poskytovat dostatečné pohodlí, větší se pak ze zdravotních důvodů nedoporučují. Takový polštář sahá často až pod záda a to je pro kvalitní spánek nevhodné.

Díky otevření hranic, se však k nám dováží vnitřní vybavení v různých rozměrech, které nejsou shodné s českými. Je tedy nutné se informovat na velikosti, abychom pak povlak nepoužívali místo pro pohodlný spánek třeba na mytí podlahy.

Deky, přikrývky, peřiny
Ve státech kde je teplo se lidé na noc přikrývají jen plachtou. U nás na to nejsme zvyklí. Babiččiny duchny vystřídaly v teplejších měsících letní přikrývky, v chladnějším období se pak k nim vracíme. Oba typy se liší množstvím náplně - čím víc jí je, tím je deka teplejší. Koupit si můžeme také přikrývku ze dvou kusů, které jsou k sobě připevněné suchým zipem (v létě se používá jedna část a na zimu se spojí), nebo speciální modely určené na dané období (např. termodeky).

V současnosti se používají dvě možnosti výplní - z přírodních nebo syntetických materiálů. První skupina je zastoupena vlnou a peřím. Obojí u nás má dlouholetou tradici, a i když už dnes existují materiály, které je plně nahradí, určitá skupina lidí je stále preferuje, přestože jejich údržba je náročnější a nedoporučují se ani alergikům. Přírodní materiály mají však i své klady. Střižní vlna přijímá vlhkost směrem dovnitř a zpětně ji předává do ovzduší mimo lůžko. Doporučuje se proto zvláště revmatikům. Peří je v různých kvalitách od lůžkového až po luxusní prachové.

Syntetické materiály jsou zastoupeny polyesterem, viskózou a polyamidem. Nejčastěji se setkáváme s polyesterovými vlákny dutými nebo plnými, která jsou lehká, biologicky nestárnou a můžeme je prát. Mají tedy všechny apriority pro koupi - vydrží dlouhá léta a vhodná jsou také do rodin s alergiky a astmatiky. Nejen pro ně pak existuje ještě smíšená náplň, z peří a dutého vlákna, která se pyšní dobrými izolačními a užitnými vlastnostmi. Je pružná, nesléhá se a může se vyprat.

Pastva pro oko i tělo
Vzhledu postele přikládáme velkou důležitost. Aby bylo vše sladěné je výběr povlečení do jisté míry stejně důležitý, jako když se žena rozhoduje o vhodném doplňku.

Pořídit si můžeme povlečení jednobarevné nebo pestrobarevné s různými vzory, které jsou navrhovány s ohledem na věk uživatelů. Lůžkoviny se šijí ze stoprocentní bavlny, saténu (100% bavlna a polyester), damašku (100% bavlna s ornamentálním nebo geometrickým vzorem), žerzeje (bavlněný úplet), krepu a flanelu. Nelze jednoznačně určit, který z materiálů je nejvhodnější. Z praktického hlediska bychom měli volit snadno udržovatelné materiály, které stačí lehce přežehlit nebo se nemusí žehlit vůbec. Prostěradlo je součástí vybavení. Vyrábí se z bavlněných tkanin, oblíbená jsou napínací prostěradla z froté nebo žerzeje.

Povlečení včetně prostěradla bychom měli prát často. Každodenní kontakt látky s tělem vyžaduje udržování všech hygienických zásad a pravidel. Chceme-li zachovat jeho vzhled (barevnost, velikost atd.) je nutné volit kvalitní látky.

-ram-

Komentáře

Načítám komentáře...