Krbové období

Krbové období

Otevřený oheň odhání zvěř, otevřený oheň přitahuje můry. Když se chtěl pravěký člověk cítit v bezpečí vzal kousek suché trávy, tětivu, luk a třel jimi tak dlouho až vyšel dým... až vyšel oheň. Psát o krbech v době, kdy se teprve rozbíhá školní rok a mnozí ještě stále prožívají letní dovolenou působí jaksi nepatřičně....

Otevřený oheň odhání zvěř, otevřený oheň přitahuje můry. Když se chtěl pravěký člověk cítit v bezpečí vzal kousek suché trávy, tětivu, luk a třel jimi tak dlouho až vyšel dým... až vyšel oheň.

Psát o krbech v době, kdy se teprve rozbíhá školní rok a mnozí ještě stále prožívají letní dovolenou působí jaksi nepatřičně. Uvědomme si však, že krb jako dominanta útulného domova sice nejlépe zahřívá v zimě, ale postavit se dá zejména před ní. Konec léta je prostě krbovým obdobím.

Příjemná kulisa
Pohled do otevřeného ohniště uklidňuje a zvuk praskajícího dřeva je příjemnou kulisou, přesto by rozhodnutí pořídit si krb nemělo mít jen psychologický a estetický důvod. Výběr a způsob instalace se doporučuje brát vážně, protože pak může krb vhodně doplňovat (nebo dokonce plnit) funkci základního topného tělesa a šetřit tak náklady na topení.

Všežravý komín
Nejmenší výhřevnost vykazují krby typu otevřeného ohniště. Nemají krbovou vložku a jsou tedy levnější. Lidé je preferují i pro bezprostřední kontakt s ohněm. Většinu tepla však pohltí komín a účinnost takového krbu bývá jen kolem patnácti procent.

Oplachování skla
Účinnější, ale dražší jsou krby s vložkou. Jádro je vyrobeno z litiny a vnější plášť z oceli. Mezi oběma vrstvami se vzduch zahřívá na vysokou teplotu a sálá do místnosti mřížkou nebo může být rozveden flexibilními rozvody do vedlejších místností. Krby mají výsuvná dvířka s velkou prosklenou plochou, zajišťující ochranu. Sklo je odolné proti tepelnému šoku až do osmi set stupňů Celsia. Některé vložky mají systém sekundárního spalování plynů - jsou tedy ekologické. Někdy bývá jejich součástí i "oplachování" skla proudem vzduchu proti zakouření a ventilátor posilující funkci krbu. Účinnost krbu s vložkou je až osmdesát procent.

Krbová kamna
Alternativou jsou krbová kamna. Jejich základní výhodou je instalace bez zásadních stavebních úprav interiéru a nižší cena ve srovnání s krby opatřenými vložkou. Topit se v nich dá dřevem i briketami. Plameny krbových kamen osvětlují místnost přes ohnivzdorné sklo. Jsou vlastně moderní obdobou dřívějších litinových amerických kamen, která poskytovala vizuální kontakt s ohněm prostřednictvím slídových okének.

Speciální směs
Tepelná pohoda a efektivita vytápění interiéru však nejsou ovlivněny jen druhem topných těles - natož krbů. Bez kvalitního zateplení domu tepelná energie nadměrně uniká. Doporučuje se například zvenku izolovat dům polystyrenovými panely, lepenými speciální maltou zušlechtěnou speciální pryskyřicí, a po té omítnout speciální směsí. Výsledný efekt není pouhým okem patrný, ale velice funkční.

Názor psychologa
Ve vztahu k tepelné pohodě nepodceňujme ani barvu stěn interiéru. Psychologové totiž tvrdí, že teplota místnosti vymalovaná odstíny teplých barev je subjektivně vnímána jako o dva až tři stupně vyšší, než je objektivní skutečnost.

-jap-

Komentáře

Načítám komentáře...