Šetříme energií VI - Žehlení prádla

Šetříme energií VI - Žehlení prádla

Žehlení představuje také jednu z oblastí, kde bychom měli dbát na úsporný provoz elektrospotřebičů, v tomto případě žehličky. Co je tedy při žehlení dobré brát na mysl, abychom i zde s energií nakládali co možná nejúspornějí? Příklad konkrétní spotřeby energie Přestože se z týdenního množství vypraného prádla určitá...

Žehlení představuje také jednu z oblastí, kde bychom měli dbát na úsporný provoz elektrospotřebičů, v tomto případě žehličky. Co je tedy při žehlení dobré brát na mysl, abychom i zde s energií nakládali co možná nejúspornějí?

Příklad konkrétní spotřeby energie
Přestože se z týdenního množství vypraného prádla určitá část nežehlí, stráví se v průměrné domácnosti žehlením 3 - 4 hodiny týdně. Při ceně elektřiny ve výši 3,16 Kč/kWh a příkonu téměř 1 kW nás žehlení stojí kolem 11 korun za týden.

Vlivy na velikost spotřeby energie a možnosti jejího snížení: Tkaniny s nežehlivou úpravou
Je vhodné kupovat oblečení a ostatní látky z materiálů, které žehlit nepotřebují.

Úspory především v organizaci žehlení
Nové typy žehliček usnadňují žehlení, ale nesnižují výrazně spotřebu energie. Vhodné jsou napařovací typy.

Úspory ve správné vlhkosti prádla
Příliš vlhké i přesušené prádlo vyžaduje větší spotřebu energie - i lidské. Při správné vlhkosti lze ušetřit až 40% elektřiny.

Sušení souvisí se žehlením
Při sušení na šňůře prádlo jen nepřehazovat (lépe více kolíčků) a při sbírání je skládat co nejméně. Každý přehyb prodlužuje žehlení a spotřeba energie se zvýší o 10 – 20%.

Volba postupu žehlení
Jemné tkaniny žehlete nakonec zbytkovým teplem při vypnuté žehličce. Tím lze ušetřit 20 až 25% energie.

Žehlit nebo mandlovat?
Při vyžehlení 4 kg prádla se spotřebuje asi 0,5 kWh, při vymandlování stejného množství 0,7 - 1 kWh.

Tyto jednoduché zásady dokáží ušetřit 20 – 30 % spotřebované energie, to znamená do 0,3 % z celkové spotřeby energie v domácnosti, anebo kolem 150 Kč do roka.

-Juraj Krivošík SEVEn-

Komentáře

Načítám komentáře...