Automatické pračky

Automatické pračky

Pryč jsou doby neautomatických praček a ručního praní. Prací technika slouží dobře většině domácností. Stane se ale bohužel, že sloužit přestane. Nebo zařizujete domácnost? V obou případech musíte do obchodu. Čím se řídit při výběru nové automatické pračky? Podle čeho si vybrat z nabídky, která je k mání v obchodní...

Pryč jsou doby neautomatických praček a ručního praní. Prací technika slouží dobře většině domácností. Stane se ale bohužel, že sloužit přestane. Nebo zařizujete domácnost? V obou případech musíte do obchodu. Čím se řídit při výběru nové automatické pračky? Podle čeho si vybrat z nabídky, která je k mání v obchodní síti? Na tyto otázky možná najdete odpověď v tomto článku.

Rozměry a kapacita
Při výběru pračky je třeba zvážit, jak velký a jak výkonný spotřebič vlastně potřebujete. Je zbytečné kupovat velkou pračku s úctyhodným objemem pracího bubnu, perete-li pro sebe a manžela. Úplně jiné nároky na pračku bude mít rodina se třemi malými dětmi.

Než se vydáte do obchodu, vyberte místo, kde pračku postavíte. Přísloví - dvakrát měř, jednou řež, je zde zcela na místě. Pračky s hloubkou pod 40 cm výrazně snižují prostorové požadavky. Musíte se rovněž rozhodnout pro způsob vkládání prádla. U pračky s předním plněním je možno využít horní plochu pro odkládání věcí.

Úspora vody a energie
Pračka, která šetří je vybavena úsporným programem. Tento program v principu funguje následovně. Sníží se teplota prací lázně a prodlouží prací cyklus. Takto pračka spotřebuje míň elektrické energie na zahřátí prací lázně. Ze stejného důvodu ušetříte, pokud je umožněn přívod horké vody přímo z vodovodu. Důležité je rovněž množství vody zužité při praní. Pračka s množstevní automatikou volí přesné dávkování vody podle druhu a množství prádla. Menší množství vody se také ohřeje rychleji.

Jak se pozná kvalitní pračka
Jaké nároky na vybavení si klást při výběru pračky? Je třeba mít na úvaze, že ne vždy se množství funkcí promítá úměrně do ceny spotřebiče. Sprchování prádla zvyšuje kvalitu promáčení prádla. Automatická kontrola nevyváženosti prádla zabrání nadměrným otřesům při odstřeďování a šetří tlumiče pračky. Redukce pěny zkracuje dobu praní. Chlazení prací lázně před vypouštěním vody chrání vyprané prádlo a odtok před tepelným šokem. Vyšší otáčky odstředění zajistí menší zbytkovou vlhkost prádla. Vana a buben z nerezové oceli zvyšují životnost pračky. Pračky s předním plněním mají velmi dobrou stabilitu a nízkou hlučnost. Dětská pojistka neumožňuje otevřít plnicí dvířka při praní a určenou dobu po jeho ukončení. Možnost změny směru otevíráni plnicích dvířek dává víc možností při prostorovém umístění spotřebiče.

Programové vybavení
Programy dělíme do tří skupin. Účinné programy se vyznačují intenzivním praním s mácháním prádla a odstřeďováním. Předpírku a funkci namáčení využijete při praní silně zašpiněného prádla. Šetrné programy zajistí po ukončení praní odčerpání vody a následné odstředění při snížených otáčkách nebo bez odstřeďování. Ty použijete při praní vlny a mačkavého prádla. Jsou tu také speciální samostatné funkce. Pokud perete prádlo malých dětí nebo prádlo osob alergických na prací prostředky je potřeba, aby pračka důkladně promáchala prané prádlo při zvýšené hladině vody. Vypnout odstřeďování nebo snížit otáčky je vhodné při praní velkých kusů prádla např. županu nebo deky. Šetří se tak tlumiče pračky. Výhodou je možnost pouhého odstředění prádla, snížení otáček nebo vypnutí odstředění.

Několik rad pro šetrné praní
- Prací buben plňte do plna při praní bavlny, do poloviny při praní jemného prádla (ze syntetických vláken) a ze čtvrtiny při praní vlny.
- Ušetřit energii je možno při použití programu úspory energie 60oC místo praní s vyvářkou 90oC. Při použití tohoto programu získáváme srovnatelný efekt praní, jako při teplotě 90oC s velkou úsporou elektrické energie.
- Předpírku používejte jen v případě silně zašpiněného prádla.
- Moderní programy praní a prací prostředky dostupné na trhu dovolují prát v nižších teplotách, např.: bílé prádlo místo na 90oC můžeme prát při teplotě 60oC, barevné prádlo místo při teplotě 60oC můžeme prát při 40oC.
- Prací prostředky dávkujte podle tvrdosti vody, množství a stupně zašpinění prádla. Řiďte se pokyny na obalech pracích prostředků.

-Zelemer-

Komentáře

Načítám komentáře...