Proč si koupit DVD?

Proč si koupit DVD?

Přehrávače DVD nabízejí kvalitu obrazu i zvuku, které se klasický formát VHS nemůže vyrovnat. Po zvukové stránce je rozdíl ještě patrnější – místo standardních dvou stereo kanálů nabízí DVD kanálů pět. Existuje ještě celá řada dalších stejně dobrých důvodů, které vás přesvědčí, že “véháeskám” téměř odzvonilo a...

Přehrávače DVD nabízejí kvalitu obrazu i zvuku, které se klasický formát VHS nemůže vyrovnat. Po zvukové stránce je rozdíl ještě patrnější – místo standardních dvou stereo kanálů nabízí DVD kanálů pět. Existuje ještě celá řada dalších stejně dobrých důvodů, které vás přesvědčí, že “véháeskám” téměř odzvonilo a “dývídý” éra právě začíná.

Volba vhodného záběru
Disk DVD (Digital Versatile Disc) vypadá na první pohled jako běžné CD, avšak nabízí podstatně vyšší hustotu záznamu, díky které je ideálním nosičem zvláště pro filmové tituly. Ty jsou nahrány v širokoúhlém formátu 16:9, takže pokud máte doma širokoúhlý televizor, můžete si vychutnat plný obraz jako v kině. Každý DVD disk může obsahovat systém vícejazyčného menu, které divákovi slouží například k výběru dabingu nebo titulků. U některých filmových sekvencí je možné zvolit si záběr kamery z několika úhlů, záznamy z koncertů často nabízejí texty k jednotlivým písním a spoustu dodatečných informací o autorech a interpretech.

Film o filmu
Mnohé filmové tituly jsou na DVD doplněny i komentářem tvůrců a oblíbenými “filmy o filmu” se záběry ze zákulisí natáčení. Zdá se, že míře interaktivity se meze nekladou a jediným limitem je rozpočet na výrobu filmu a omezená velikost disku. I proto se na trhu začaly objevovat dvouvrstvé a oboustranné disky, které nabízejí kapacitu téměř 20 GB záznamu (40krát víc než u běžného CD).

Jsou nezničitelné
Kromě uživatelského komfortu a dokonalého obrazu i zvuku v digitálním formátu mají DVD disky také další neocenitelnou výhodu. Pokud s nimi budete zacházet šetrně, můžete si je přehrávat stále dokola bez sebemenší ztráty na kvalitě.

Nesporné výhody
Přestože koupě DVD přehrávače stále ještě představuje značnou finanční investici, je třeba mít na paměti, že tyto přístroje umějí nejen přehávat DVD video a audio disky, ale také běžná audio CD, video CD a některé dokonce i skladby v dnes tak populárním formátu MP3. Kromě nižší ceny byla donedávna hlavní předností klasických videorekordérů oproti DVD možnost jednoduše nahrát záznam na magnetickou videokazetu VHS. Tato výhoda ovšem vzala za své, když se objevili první DVD rekordéry.

DVD-RAM
Ve srovnání s běžnými videokazetami umožňují rekordéry uložit na DVD disk mnohem delší záznam v digitální kvalitě. Například v normálním režimu EP pojme disk DVD-RAM až 12 hodin (9,4 GB) a disk DVD-R až 6 hodin (4,7 GB) záznamu. Rekordér navíc umožňuje okamžitý přístup k vybraným scénám, aniž byste museli prohledávat celý záznam. U některých přístrojů k tomu slouží funkce navigátora, která zobrazuje seznam pořadů nahraných na disku. Pokud kurzorem kliknete na vybraný program, DVD rekordér začne okamžitě přehrávat vybraný záznam. K dispozici je samozřejmě i široké spektrum editovacích operací jako jsou např. vymazávání a ukládání titulků, záměna pořadí scén v nahrávce a kopírování vybraných částí záznamu. Formát DVD-RAM je zcela jistě nejlepší volbou v prostředí digitálních médií. Formát DVD-R je univerzálním nosičem, kompatibilním s většinou DVD-Video přehrávačů.

-dam-

Komentáře

Načítám komentáře...