Domácí saunování

Domácí saunování

Otřepaná fráze, že zdraví je to nejdůležitější co máme, je víc než pravdivá. Ten kdo si to konečně uvědomil, dělá všechno proto, aby nebyl nemocný, cítil se silný a v pohodě. Jednou z mnoha možností jak si utužovat zdraví je potní koupel v suchém a horkém vzduchu občas zvlhčeným parním nárazem. I když to zní trochu...

Otřepaná fráze, že zdraví je to nejdůležitější co máme, je víc než pravdivá. Ten kdo si to konečně uvědomil, dělá všechno proto, aby nebyl nemocný, cítil se silný a v pohodě. Jednou z mnoha možností jak si utužovat zdraví je potní koupel v suchém a horkém vzduchu občas zvlhčeným parním nárazem. I když to zní trochu složitě, za těmito slovy není nic jiného než saunování.

Ještě před několika lety bylo v naší zemi saunování opomíjeno. Sauny byly jen součástí hotelových a léčebných komplexů. Lidé je využívali nejčastěji na doporučení lékařů, jen málokdo si objednal saunu jen tak, pro osobní hygienu a uvolnění. Díky otevření hranic se lidé dozvídali o účincích saunování mnohem víc a přáli si mít saunu doma. Podnikavci nelenili a začali dovážet do České republiky privátní modely, které si lidé mohli montovat do svých domovů. Časem vznikli také tuzemští výrobci.

Trocha historie nikoho nezabije
Než se zaměříme na privátní saunování podívejme se zpět do minulosti, abychom pochopili význam této koupele. Archeologické nálezy a písemné doklady potvrzují, že potní koupele znali národy více-méně po celé zemi, především praobyvatelé Asie, severní a střední Ameriky a Evropy. Zřejmě už pračlověk v mladší době kamenné věděl, že pravidelným přehřátím těla lépe odolá nepříznivým klimatickým podmínkám.

Samozřejmě, že horkovzdušné koupele prodělaly během tisíciletí mnohé proměny. Podoba saun se vyvíjela od vyhřátého koutu jeskyně, přes jámy zakryté surovými kůžemi, později jednoduché sruby až po moderní montované prvky z kvalitního dřeva s vynikající izolací z minerálních vláken. Uvnitř byly původně ohněm rozpálené kameny, které se polévaly vodou z kožených vaků, dnes jsou vyhřívané elektronicky ovládanými kamny.

Traduje se, že sauny pochází z Finska, kde dodnes patří k charakteristickým znakům. Lidé tu saunování berou jako přechod z všedního dne ke svátečnímu a přechod od práce k odpočinku. Nejstarším zachovaným dokumentem popisujícím existenci finské sauny je kronika kyjevského Nestora z roku 1112, kde jsou popisovány dřevěné horké koupele, ve kterých se lidé šlehají proutěnými větvičkami a polévají studenou vodou. Známé jsou jako dřevěné domy postavené pod úroveň terénu, vyhřívané otevřeným bezkomínovým ohništěm obloženým kameny. Později se z bezpečnostních důvodů přešlo k používání komínových saun s klasickým odvodem dýmu a v dnešní době je tento typ nahrazen saunou zateplovanou elektrickým proudem.

Vliv sauny na lidský organismus
Pobyt v sauně má na lidský organismus velmi dobrý vliv. Za všechny příznaky připomeňme alespoň některé z nich. Činnost srdce se upokojuje, dýchání se prohlubuje a uvolňuje, ustupují bolesti kloubů a svalů, renovují se zažívací orgány, stěny mozkových cév a také ustupují migrény. Sauna uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost apod.

Po saunování dochází k silnému okysličení těla (rozšíření kožních cév) a tvorbě protilátek, pocením se z těla dostávají škodlivé látky. Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem vzestupu obranných schopností organizmu, zlepšují se nervovo-cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy. Nesprávným postupem při koupeli může naopak dojít k porušení neurovegetativních funkcí. Nutné je také připomenout, že saunu nesmí navštěvovat nemocný člověk, protože každé další zatížení oslabeného organizmu může průběh choroby zhoršit.

Privátní sauna
Dnes není sauna doménou pouze speciálních zařízení a zdravotních komplexů. Bez větších problémů si ji (nebo některý z podobných zařízení) můžete pořídit domů. Ideální jsou pro tyto účely rodinné domky či víkendové chaty a chalupy. Existuje i možnost, že si ji zřídíte přímo doma.

V první variantě to je samostatná stavba, která může být zděná nebo dřevěná v jejíž blízkosti by měl být kvůli ochlazení bazének nebo přírodní možnost koupání. Většinu nákladů tvoří výroba a uchování tepla (saunová kamna, izolační materiály atd.), vyhřívá se dřevem, buď zvenku nebo zevnitř. Samostatná rodinná sauna je navrhována zpravidla pro 4 osoby a její velikost je 1,5 až 4 m2 respektive 3-8 m3 . Kromě toho je nutné ještě místo na převléknutí, očistu těla (sprchování) a ochlazení (už zmiňovaný bazének).

Druhá možnost – kdy je sauna součástí bytu – je v posledních letech u nás oblíbenější. Je to z toho důvodu, že užívání je pohodlnější (nemusíte opouštět dům, máte většinu věcí po ruce nebo blízko atd.). V tomto případě je vhodné umístit saunu na venkovní stěnu bytu, aby se snadno větrala a z praktických důvodů se navrhuje přímo do koupelny nebo do její těsné blízkosti. V každém případě musí mít podle finských pravidel obě části vlastní okno, sprcha se využívá společně, je-li dostatek prostoru, pak je výhodné mít dvě (jednu pro používání k saunování a jednu standardně v koupelně). Stejně tak se doporučuje k sauně samostatná toaleta a vlastní šatna.

-mar-

Komentáře

Načítám komentáře...