Velké bezpečí pro malé dítě

Velké bezpečí pro malé dítě

Dítě má snahu prozkoumávat cokoliv neznámé a v předškolním věku je pro něj domov velkou laboratoří s množstvím kuriózních věcí a jevů. Úkolem dospělých je korigovat objevitelské touhy a zajistit bezpečnou dráhu rozletu malého človíčka, aby nejhorší tragédií byla nanejvýš drobná boule. Proč se dítě nebojí Tříleté dítě...

Dítě má snahu prozkoumávat cokoliv neznámé a v předškolním věku je pro něj domov velkou laboratoří s množstvím kuriózních věcí a jevů. Úkolem dospělých je korigovat objevitelské touhy a zajistit bezpečnou dráhu rozletu malého človíčka, aby nejhorší tragédií byla nanejvýš drobná boule.

Proč se dítě nebojí
Tříleté dítě už například zná celé své jméno, přesně ví, zda a proč je chlapeček nebo holčička, ale vůbec netuší smysl elektrické zásuvky nebo třeba žehličky. Nevidí v nich nebezpečí, protože v tomto věku nedokáže pochopit jejich účel. Rodič má celou řadu možností, jak zajistit, aby si dítě v rámci přirozené zvídavosti neublížilo.

Bezpečná výška
Nejprve si uvědomme výšku dítěte a pokusme se nahlížet jeho očima na prostor, který ovládne. Vše, co visí dolů dítě zajímá, protože prostě neví, čím to nahoře končí. Dejme si tedy pozor na nízko umístěné převislé květiny, kabely od elektrospotřebičů a dlouhé ubrusy. Stejným nebezpečím jsou zásobníky CD, záclony a celá řada předmětů, které se dospělému člověku zdají docela neškodné. Skříňky by měly být prosklené zásadně až od výšky šedesáti centimetrů a celoskleněné stolky by měly z bytu zmizet docela.

Užitečné pomůcky
Jak ale zajistit bezpečný byt a nevyměnit polovinu nábytku, protože má ostré rohy nebo skleněné plochy? Řešení existuje. Skleněné plochy skříněk i stolků lze opatřit speciální fólií. Ta většinou zabrání rozbití a i kdyby k němu došlo, sklo nevytvoří ostré střepy. Ke stolkům je navíc možné opatřit nárožní kryty z průhledného plastu, které jsou dnes na trhu běžně k dostání. Nebezpečím bývá i schodiště. Je pouze otázkou času, kdy se je dítě pokusí zdolat, což může končit nepříjemným pádem. Na obě strany schodiště (v přízemí i patře) se prodávají speciální zábrany podobné vrátkům. Fixují se snadným zapřením o zeď a zábradlí. Zatímco dospělý je otevře snadno, dítěti se to díky pojistce nepodaří.

Bezpečnostní pojistky
Pojistky všeho druhu jsou nezbytnou a užitečnou pomůckou, která chrání malé dítě před nevědomým spuštěním elektrospotřebiče nebo třeba zkoumáním otvorů v zásuvce. Výrobci vycházejí z předpokladu, že batole a vůbec předškolní dítě nedokáže koordinovat dva protisměrné pohyby nebo současně stisknout dvě tlačítka, která jsou od sebe záměrně značně vzdálená. Funkci dětských pojistek bychom měli vyžadovat při nákupu pračky, mikrovlnné trouby atd. Dětskými pojistkami jsou vybaveny i mnohé televizory, ale ty neslouží ani tak k zajištění fyzické bezpečnosti, jako spíš k regulaci sledování nevhodných pořadů.

Moderní chůva
Vytvořit dítěti bezpečný domov však znamená především neustále ho mít pod dohledem. Pomohou nám v tom nejen různé ohrádky a „hopsadla“, v nichž je dítě více méně fixováno, ale také elektronické chůvičky. Pokud dítě spí v dětském pokoji nebo v ložnici, není nutné nechávat otevřené dveře a šeptat, abychom jej neprobudili. Místo toho stačí do jeho blízkosti postavit malý přístroj v pastelových barvách, který funguje na principu vysílačky, a druhý přístroj mít trvale po ruce - například v kuchyni. Získáme tak přehled o každém vzdechu malého potomka a pokud se probudí, zjistí, že je docela sám a rozpláče se, uslyšíme ho takříkajíc "on line".

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...