Nestárnoucí nábytek

Nestárnoucí nábytek

Ačkoli se to může zdát být nemožné, skutečně existují určité kusy nábytku, které nestárnou. Jejich tvar byl vymyšlen před desítkami let, a přesto jsou v současném moderním interiéru považovány za jedny z nejaktuálnějších solitérů. Jak je to možné? Zkrátka některým designérům se podařilo vytvořit natolik nadčasový...

Ačkoli se to může zdát být nemožné, skutečně existují určité kusy nábytku, které nestárnou. Jejich tvar byl vymyšlen před desítkami let, a přesto jsou v současném moderním interiéru považovány za jedny z nejaktuálnějších solitérů. Jak je to možné? Zkrátka některým designérům se podařilo vytvořit natolik nadčasový design, že i po tak dlouhé době působí tvary navržených kusů dokonale. A navíc! Nejsou jen hezké na pohled, ale rovněž funkční a pohodlné. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých tipů, které se do této skupiny řadí. Věřte, že pokud si je budete chtít koupit, ani s jedním nešlápnete vedle a ještě vaši pravnuci budou obdivovat jejich elegantní a nadčasové tvary.

Za moderním italským hnutím v designu, které vzniklo po druhé světové válce, stáli mj. také bratři Pier Giacomo a Achille Castiglioni. Mezi jejich známé produkty patří stojací lampa Arco, kterou v roce 1962 vyrobila italská společnost Flos. Dnes je považována za zárodečnou formu pozdního modernismu, má mramorový podstavec a výrazný ocelový oblouk. Můžete ji zakoupit ve specializovaných prodejnách osvětlení za cenu pohybující se okolo 42.000 Kč.

Dílo dánského designéra a architekta Vernera Pantone se vyznačuje vlastní originalitou, ve které se nezobrazují žádné národní rysy, jak by se u seveřanů dalo očekávat. Do světa designu přispěl mnoha prvky, jedním z nejznámějších je plastová židle – nazvaná po něm Pantone. Vyrobena byla v roce 1960 z jednoho kusu, což na tehdejší poměry bylo novátorské, a rovněž přispěla k novému pojetí skladování – je totiž stohovatelná, čímž Pantone výrazně přispěl k tehdejšímu modernímu designu. Dodnes ji vyrábí firma Vitra a stojí cca 3.000 Kč.

Přestože až do sedmdesátých let nehrálo Španělsko ve vývoji designu významnou roli, našli bychom v jeho řadách několik silných jedinců, kteří ho proslavili. Patří mezi ně Javier Mariscal, který společně s dalšími designéry (Oscar Tusquet, Joseph Llusca) vytvořil hnutí, které získalo mezinárodní ohlas. Jedním z jeho nejznámějších děl je křeslo Alessandra, které navrhl v roce 1955 v rámci série Amorální nábytek pro italskou firmu Moroso. Odvážný tvar i použité kontrastní barvy patří i dnes k jeho charakteristickému rukopisu navrhování. Cena křesla se pohybuje kolem 150.000 Kč.

Elegantním a čistým designem se proslavil italský návrhář Antonio Citterio, známý rovněž jako perfekcionalista, který vysoký důraz klade na detail. Svůj talent začal výrazně uplatňovat v osmdesátých letech dvacátého století. Navrhuje pro nejznámější světové firmy (B & B Italia, Moroso, Vitra) a v jeho široké produkci najdeme nejedno skutečně zajímavé dílo. Například pracovní židle T, kterou navrhl ve spolupráci s G. O. Lowem (1996), se vyznačuje jednoduchým, funkcionalistickým tvarem, který zdokonaluje potah s geometrickými tvary a zelené područky. Cena cca 30.000 Kč.

Deset let je na trhu knihovna, jejíž naprosto jednoduchý tvar nenechá chladným snad žádného designéra. Jmenuje se Bookworm a navrhl ji izraelský designér Ron Arad pro firmu Kartell. Založena je na jednoduché myšlence – ohnutém plechu s několika zarážkami. Dnes je vyráběna z plastu, může být v několika barvách a třech délkách. Vytvarovat si ji na zeď můžete podle vlastního uvážení. Cena od 5.000 do 15.000 Kč.

Komentáře

Načítám komentáře...