Stromek - Tradiční posel Vánoc

Vánoce a stromek patří už tradičně v našich krajích neoddělitelně k sobě. Vůně jehličí vytváří tu pravou atmosféru sváteční...

Vánoce a stromek patří už tradičně v našich krajích neoddělitelně k sobě. Vůně jehličí vytváří tu pravou atmosféru sváteční pohody, bez níž by ani dárky nepřinášely to pravé kouzlo. Vybírat můžeme ze stromků umělých, které jsou od těch původních téměř k nerozeznání, ale pravý strom zůstává pravým stromem a ničím ho nenahradíme. Ti, co chtějí šetřit přírodu mohou zvolit i jehličnany v květináči.

Stromeček v kontejneru
Zejména v poslední době přibývá ekologicky uvažujících nadšenců, kteří si přenášejí do bytu stromky pěstované ve velkých nádobách. Je-li taková nádoba přiměřeně veliká a stromek dobře ošetřovaný, může v ní vydržet i několik let, popřípadě ho můžeme znovu přesadit do původního prostředí. Musí však být řádně zasazen. Nádoba by měla mít na dně několik odtokových otvorů, nad nimi silnější drenážní vrstvu ze střepů nebo cihlové drti, drobného štěrku a vláknité rašeliny. Sází se do těžší hlinité půdy, aby se stromek nevyvracel, a nechává až do Vánoc co nejdéle venku. Než si však stromek přeneseme do místnosti, je třeba ho pozvolně nechat zvyknout na vyšší teploty.

Nejprve ho tedy z venku přeneseme do chladné chodby, kde mu dopřejeme důkladnou zálivku, a po týdnu ho přeneseme do teplé místnosti, kde je potřeba stromek pravidelně zalévat a denně rosit. Místnost, kde jej ozdobíme, by neměla být příliš přetopená. Stromek je dobré co nejdříve po novém roce umístit na zahradu. Opět je však zapotřebí pozvolného přechodu, aby si zvykl na chlad a neomrzl. Při silných mrazech se často stává, že kořenový bal promrzne a stromek zaschne. Je tedy dobré, když jej vyjmeme z nádoby, vysadíme na chráněném místě zahrady a kolem kmene i nad kořeny nasypeme dostatečně velkou vrstvu listí a rašeliny.

Pokud je půda příliš promrzlá, umístíme stromek na mrazuvzdorném místě a přesadíme až nám to počasí dovolí. V následujícím roce ho opět před příchodem mrazů přesadíme do nádoby, která by měla být o několik centimetrů širší, podle toho jak nám povyrostl.

Výběr stromku řezaného
Zdatné jehličnany se často objevují na tržištích už od začátku prosince, nicméně příliš spěchat s jejich nákupem je poněkud zbytečné. Platí zásada, že čím dříve se takový stromek uřízne, tím dříve z něho začne opadávat jehličí a při teplejším počasí může dokonce zaschnout.

V tomto případě je lépe se držet zásady „spěchej pomalu“ a uříznutý stromek si raději koupit těsně před Vánocemi. Bez ohledu na to, zda jsme si pořídili smrk, borovici nebo jedli, je vhodné uříznutý kmen zabalit do mokrého hadru nebo uložit do kbelíku s vodou. Ostatně i při přemístění jehličnanu do bytu bychom ho měli upevnít do stojanu, který se dá naplnit vodou, což podstatně zbrzdí žloutnutí a opad jehličí. Někteří lidé to řeší tak, že stromek zapíchnou do nádoby s vlhkým pískem, který můžeme občas zvlhčovat.

Jak jinak oddálit opadávání
Kromě usazení ve vlhkém prostředí bychom měli stromek umístit co nejdále od tepelného zdroje a pokud možno na světlém místě. Dnes už se k prodlužování životnosti objevují na trzích různé spreje, které pokryjí jehličí slaboučkým ochranným filtrem zabraňujícím odpařování vody. Stromek však musíme postříkat včas a ze všech stran po celé ploše.

Z čeho vybírat?
Klasickým vánočním stromkem v našich podmínkách je smrk, který se nejhojněji vyskytuje ve většině lesů od středozemí až po polární kruh. Po citlivém ozdobení působí velice dekorativně, neboť jeho dolní větve se sklánějí k zemi, zatímco horní se přímo zdvíhají ke stropu. Z nabízeného sortimentu stromků jsou nejlevnější.

Borovičku si pořizují většinou ti, kteří chtějí mít doma něco originálnějšího. Je velmi dekorativní, má obvykle řidší větve než smrček a načervenalou kůru. Jehličky bývají až šest centimetrů dlouhé, zašpičatělé a uspořádané po dvou větvičkách. Působí velice elegantně, opadané jehličí se však podstatně hůře luxuje a často ho musíme odstranit jiným způsobem.

Milovníci luxusu si často pořizují řezané jedle, které jsou ještě dekorativnější než borovice. Kůra na kmeni je bělošedá, jehličky na větvích jsou rozložené do dvou stran a jsou tupé. Protože špatně snášejí exhalace a rychle jich v našich lesích ubývá, vyskytují se na našich trzích poměrně vzácně a prodávají se daleko dráž.

-šum-

Komentáře

Načítám komentáře...