Domácí spotřebiče na splátky II

Také chcete své blízké na Vánoce obdarovat nějakou šikovnou věcičkou do domácnosti? Nebo využijete Štědrého dne k dovybavení domova? Tato touha je sice chvályhodná, ale ne vždy na ni stačí obsah před Vánoci tolik zkoušené peněženky. V takovém případě lze využít hojně propagovaných nákupů na dluh. V předchozím dílu...

Také chcete své blízké na Vánoce obdarovat nějakou šikovnou věcičkou do domácnosti? Nebo využijete Štědrého dne k dovybavení domova? Tato touha je sice chvályhodná, ale ne vždy na ni stačí obsah před Vánoci tolik zkoušené peněženky. V takovém případě lze využít hojně propagovaných nákupů na dluh.

V předchozím dílu našeho seriálu Domácí spotřebiče na splátky jsme se zabývali nabídkami splátkových společností, na které můžete narazit přímo v obchodě. Ovšem rozhodnete-li se financovat vánoční dárky z cizích zdrojů, není to pro vás možnost jediná. Když pomineme nabídky různých nebankovních společností poskytujících všelijaké bleskurychlé půjčky bez ručitele (které sice mohou vyřešit náhlou a naléhavou situaci finančního nedostatku, ale k výhodnosti mají opravdu daleko), zůstanou tu klasické bankovní spotřebitelské úvěry, úvěrové karty splátkových společností a obyčejné kontokorentní úvěry poskytované k běžným účtům.

Vzhledem k tomu, že Vánoce už netrpělivě přešlapují za dveřmi, je nevýhodou těchto produktů jejich větší, ne však nepřekonatelná, administrativní náročnost. Na rozdíl od nákupů na splátky, které jsou sjednávány přímo v obchodě při konkrétní koupi zboží, totiž musíte o tyto produkty nejdříve požádat. Jste-li ovšem zvyklí nakupovat většinu dárků až na zlatou neděli, stále vám ještě zbývá na všechno zařizování dost času.

Pro mnohé bude v tomto případě zřejmě nejjednodušší využít kontokorentu k běžnému účtu. Tento krátkodobý úvěr je nabízen k většině běžných účtů, někdy je poskytován automaticky, jindy je o něj třeba zažádat, splnit bankou požadované podmínky (např. dobu vedení účtu, určitý minimální zůstatek apod.) a zaplatit určitý schvalovací poplatek (od 0 do 500 Kč). Díky němu může klient bez větších problémů do určité předem stanovené výše přečerpat objem vlastních prostředků na účtu. Tento úvěr a úroky z něj jsou pak spláceny průběžně z příchozích plateb a klient tak nemá se splácením žádné další administrativní starosti.

Úroky na kontokorentních úvěrech jsou různé, většinou jsou ale výhodnější než u splátkových společností. Nejčastěji se pohybují v rozmezí 8 % a 20 %. Jestliže tedy ještě kontokorent sjednaný nemáte, nic vám nebrání v tom, abyste se ve vaší bance zeptali, zdali na něj náhodou nemáte nárok, a pokud ano, během několika minut, v horším případě dní, můžete mít na vašem účtu k dispozici tolik prostředků, o kterých se vám pro vánoční nákupy ani nesnilo.

Z kontokorentu se dá koupit prakticky cokoliv – funguje jako stálá nadstavba vašich prostředků na účtu a je vám k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Ať už tedy použijete tyto prostředky na houpací křeslo pro tchyni, elektrický zubní kartáček pro milenku nebo z nich konečně dovybavíte dosud strohou koupelnu, nikdo se vás nebude na nic ptát a nic nebudete muset dokazovat.

Jinak to ovšem může být v případě, že požádáte o bankovní spotřebitelský úvěr. Ten sice bývá levnější než úvěr kontokorentní (úroky jsou většinou mezi 8 % a 15 %) a často k němu ani nemusíte mít u dané banky běžný účet, ale někdy se stává, že vám banka nedovolí použít ho na všechno, co byste chtěli. Spotřebitelské úvěry se totiž dělí na úvěry účelové a úvěry neúčelové, přičemž použití těch účelových je smluvně omezené. Stejně tak potom můžeme rozlišit úvěry hotovostní a bezhotovostní (u bezhotovostního úvěru za vás banka hradí vaše nákupy převodem na účet daného obchodu na základě faktury, kterou vám obchodník při nákupu vydá).

Je jasné, že úvěry hotovostní a neúčelové (a z hlediska variability použití pro klienta výhodnější) budou dražší než úvěry bezhotovostní a účelové. Ovšem i s účelovými úvěry se dá nakupovat velmi pohodlně – skupiny věcí, které lze na daný úvěr pořídit, jsou definovány široce, a tak pomocí tohoto úvěru můžete např. kompletně vybavit kuchyň nebo obývák. Lze je použít na velké množství oddělených nákupů a v porovnání s ostatními úvěrovými produkty jsou zatíženy nižší úrokovou sazbou.

Nevýhodou bankovních spotřebitelských úvěrů je možná delší čekací doba přidělení, která závisí na bance, ale třeba i na vytíženosti pobočky. Úvěr vám sice můžou „přiklepnout“ hned při první návštěvě, ale můžete na něj čekat i několik dní, což se v předvánočním shonu většinou příliš nehodí. V případě, že chcete úvěr použít skutečně jen na několik praktických vánočních dárků, může být často překážkou i stanovovaná minimální částka úvěru, která nezřídka dosahuje 20.000, 35.000, ale i 50.000 Kč a podle ní se řídí i poplatky za vedení úvěrového účtu. Úvěry od minimální částky 5.000 Kč můžete najít jen u několika bank (např. ČS a eBanka)

Další možností, jak platit vánoční nákupy z cizího, jsou úvěrové karty. I zde existuje několik typů s různými vlastnostmi. V prvním případě může jít o klasickou, bankou vydanou kreditní kartu. Na rozdíl od běžnějších karet debetních, kterými běžně platíme v obchodech a vybíráme z bankomatů, tato karta není vázána na běžný účet klienta, ale na speciální účet úvěrový. Kdykoliv tedy člověk platí kartou kreditní, platí z cizích peněz, ze kterých následně splácí úroky. Než je banka ochotna kreditní kartu klientovi poskytnout, většinou ho musí již delší dobu „znát“. Proto u nás kreditní karty zatím nejsou tolik rozvinuté, jsou s nimi spojeny vyšší poplatky a poměrně vysoké úroky.

V případě druhém může jít o úvěrovou kartu vydanou některou ze splátkových nebo jiných společností. Funguje na podobném principu jako klasická kreditní karta, ale bývá dostupnější. Většinou ji můžete získat během několika minut přímo ve smluvních prodejnách splátkových společností, v partnerských bankách, ale i poštou či po internetu. Její první vydání bývá zdarma, a když ji nepoužíváte, neplatíte ani žádné poplatky. Úroky se pak pohybují kolem 2 % za měsíc, tedy 24 % za rok. V současné době u nás tyto karty nabízejí např. společnosti Multiservis (O.K. karta), Home Credit (karta Yes), Cetelem (karta Aura), Česká pojišťovna (Úvěrová karta) či CCS Triangl (karta CCS Kredo).

Z předchozího přehledu je vidět, že dnešní zákazník toužící po nákupech na dluh má skutečně z čeho vybírat. Nesmí ovšem zapomenout na to, že ve většině případů ho takový nákup vyjde dráž než nákup za hotovost. Musí si potom dobře zvážit, zdali mu okamžité vlastnictví věci (nebo bezprostřední radost jeho blízkých z krásného a nákladného vánočního dárku) vyrovná vyšší finanční náklady.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...