Termostatické baterie

Termostatické baterie

Určitě jste už v životě zažili moment, kdy jste se sprchovali a nejednou z ničeho nic začala téct horká nebo studená voda. Zpravidla jste se lekli, a pak pokorně začali nastavovat kohoutek nebo páku tak, aby tekoucí voda měla původní teplotu. Přitom pomoc je velmi snadná. Pořiďte si termostatickou baterii. Tento jev...

Určitě jste už v životě zažili moment, kdy jste se sprchovali a nejednou z ničeho nic začala téct horká nebo studená voda. Zpravidla jste se lekli, a pak pokorně začali nastavovat kohoutek nebo páku tak, aby tekoucí voda měla původní teplotu. Přitom pomoc je velmi snadná. Pořiďte si termostatickou baterii.

Tento jev není chybou vaší baterie, neduhy způsobují výkyvy tlaku a teploty vody v potrubí. A právě termostatická baterie tomuto nepříjemnému jevu zabrání. Jak je to možné? Na termostatické baterii lze nastavit teplotu, kterou zařízení umí smíchat a udržovat, přičemž její hodnota se prakticky nemění. Znamená to, že se pohybuje plus-mínus o jeden stupeň Celsia nahoru nebo dolů. Pokud nastavenou teplotu změníme, zařízení
reaguje takřka ihned, jen když je teplotní rozdíl velký (např. z ledové vody na 38oC) musíme počkat přibližně dvě vteřiny.

Záhada je prozrazena
Kdybyste termostatickou baterii podélně rozřízli, mohli byste si ji splést s atomovou ponorkou. Uvnitř jsou totiž různé kovové válce - na jedné straně ventil ovládání průtoku vody a na druhé samotné směšovací zařízení.

Baterie rozdělujeme podle toho, na jakém principu regulují teplotu. Rozeznáváme tři technologická řešení. Nejrozšířenější a také nejrychleji reagujícím typem jsou baterie, kde se používá vysoce roztažný vosk. Ten se v závislosti na teplotě roztahuje nebo smršťuje. Existují také kapalinové termostaty, u nichž se využívá kapalina, která při změně teploty mění svůj objem. Posledním typem jsou bimetalové termostaty, které fungují na principu rozdílné roztažnosti dvou různých kovů.

Výpověď o správné volbě
Termostatické baterie jsou řešené tak, aby se nikdo nemohl omylem opařit. V základní poloze lze kohoutkem otáčet až do 38oC, kdo chce teplotu vyšší, musí zmáčknout pojistku a pak ho teprve kohoutek pustí dál. Některé modely navíc mají zónu za 38oC vroubkovanou, takže pokud uživatel otáčí kohoutkem ve vyšších teplotách, cítí při otáčení lehké drhnutí a to ho upozorňuje, že je možné nebezpečí se opařit. Je to výhodné například když si myjete vlasy a máte oči plné vody a mýdla.

Možnost okamžité regulace teploty a automatické rychlé reakce na změny parametrů v potrubí, umožňují ušetřit značné množství vody, což se samozřejmě odrazí i v rodinném rozpočtu. Aby byla efektivnost úspory vody ještě vyšší, umisťují výrobci do termostatických baterií také šetřiče a omezovače průtoku vody, podobně jako do pákových baterií.

Ceny termostatických baterií jsou v porovnání s pákovými nebo kohoutkovými modely (ve standardní třídě) o něco vyšší. Při výběru je však nutné zohlednit všechny jejich výhody, také úsporu vody ad. V konečném výsledku dojdete k závěru, že se počáteční vyšší cena během krátké doby navrátí.

Umístění a použití
Termostatické baterie jsou k dostání ve všech variantách. Zatímco umyvadlové jsou vyhledávané minimálně (spíše je poptávka po modelech ke dřezům), baterie do sprchových koutů a van najdete v různých designech i cenových relacích.

Je to z toho důvodu, že právě v těchto zařízeních myjeme celé tělo a jeho skryté části jsou na teplotní změny více náchylné než třeba ruce při běžném mytí. Také předcházíme opaření, kdybychom náhodou ve sprchovém koutě zavadili o páku. Nejčastěji jsou vyhledávané v domácnostech s dětmi nebo tam, kde jsou starší lidé či osoby se sníženou manipulační schopností.

Podomítkové provedení
Termostatické baterie jsou k dostání také v takzvaném podomítkovém provedení. Tyto typy mají stejnou funkci, liší se jen způsobem montáže – „vnitřnosti“ se instalují pod omítku, takže nad obklad vystupují pouze regulační ventil teploty a ventil na spuštění vody. Provedení má nízkou stavební výšku, což je výhodné zejména do sprchových koutů a doporučuje se instalovat pouze v případě, že se předělává celá koupelna a počítá se se sekáním do zdi. Ten kdo uvažuje o koupi termostatické baterie dodatečně, pouze ke zlepšení komfortu, volí klasické provedení.

Při jejich výběru se ptejte:
- zda bude zvolený model fungovat ve vaší domácnosti v závislosti na zdroji ohřevu vody
- na kvalitu baterie, kterou zajistí renomé výrobce
- na záruku a případný servis

Co termostatická baterie umí:
- smíchat a udržovat nastavenou teplotu vody
- vyrovnávat tlak v potrubí
- zabránit opaření
- snižit spotřebu vody

-ren-

Komentáře

Načítám komentáře...