Klasické i netradiční Velikonoce

Klasické i netradiční Velikonoce

větiny pro velikonoční aranžmábr/> Typicky jarní květiny jsou zejména narcisy, modřence, kosatce, frézie, pryskyřníky, tulipány, sasanky a hyacinty. Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní. Jarní kytice mají hýřit jasnými barvami, především žlutou, červenou a modrou. K jarním dekoracím...


Květiny pro velikonoční aranžmá
Typicky jarní květiny jsou zejména narcisy, modřence, kosatce, frézie, pryskyřníky, tulipány, sasanky a hyacinty. Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní. Jarní kytice mají hýřit jasnými barvami, především žlutou, červenou a modrou.

K jarním dekoracím patří také různé mističky, které mohou připomínat ptačí hnízda nebo vodní hladinu, která je ozvláštněna několika květy. Také košíčky, v nichž jsou v aranžovací hmotě vytvořené miniaturní jarní krajinky, mohou zpestřit prostředí našeho bytu.

Symbol mládí a života – narcisy
Symbolem mládí a mladého života i životodárného Slunce je žlutá barva. Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis. Díky rozmanitosti květů narcisů, jejich barev i tvarů, lze s použitím
Tip na správnou péči:
Chceme-li kombinovat narcisy s jinými květinami, nesmíme zapomínat, že čerstvě seříznuté narcisy uvolňují šťávu, která může jiným květinám škodit. Zajímavé mohou být proto kombinace s hyacintem, protože jemu látky, které narcisy vylučují, nevadí. Dalším řešením může být použití aranžovací hmoty, díky níž jej můžeme rovněž kombinovat společně s jakýmikoli květinami.

Lákavé hrozny – modřenec
Modřenec je květinou, která k nám přináší jaro s jeho typickou vůní. Velmi dobře vynikne v malých kytičkách a v malé kulovité váze nebo vyšším džbánku s úzkým hrdlem. Ve váze vydrží asi tak deset dní.

Tip na správnou péči:
Floristé doporučují seříznout stonky ostrým nožem a do vody přidat speciální výživu určenou pro řezané květiny z hlíz a cibulí. Nikdy nedáváme květiny do blízkosti zdrojů tepla nebo na přímé slunce. Na teplých místech uvadají mnohem rychleji než na chladnějších.

Čemu se nedá odolat – pryskyřník

Pryskyřník můžeme například naaranžovat do malé mističky, kdy se jejich stonky zkrátí na minimum a květ se položí na vodní hladinu. Zajímavě také působí, když se několik květů na delších stoncích pár centimetrů pod květem sváže barevnou stužkou a vloží do vázičky.

Přehršel symbolů, pestrosti a krásy – tulipán
Tulipány stejně jako narcisy patří mezi květiny, které nám nejsilněji evokují jarní atmosféru. Dá se s nimi velmi zajímavě pracovat a během několika minut vytvořit naprosto neotřelou dekoraci. Např. je můžeme naaranžovat do skleněné vázy s malým množstvím vody, do které ponoříme stonky tulipánů, s květy si pak trochu zaexperimentujeme – stonky ohneme a květy skloníme do vázy, to znamená, že ve váze bude pravidelná změť stonků a květů.

Není jaro bez výraznosti – sasanka
Sasanky se výborně hodí do smíšených kytic s jinými jarními květinami. Svým výrazným tvarem výborně ladí s květy modřence, tulipánu nebo pryskyřníku. K doplnění aranžmá lze použít barevné vlny nebo bavlnky. Moderní je zmírnit efekt zářivých barev světlejšími tóny – lze například kombinovat nachové a červené sasanky s několika málo bílými květy, aranžmá pak vypadá mnohem elegantněji. Samotné květy můžeme také nechat volně plavat na hladině v mělké misce.

Síla jara – hyacint

Tipy na péči:
Pokud jsou hyacinty v kytici s ostatními květinami, je dobré každé dva dny měnit vodu. Hyacinty je možné kombinovat s narcisy, snášejí se bez problémů. Hyacinty mají na konci stonku ponechanou část cibulky, stonky se proto pravidelně neořezávají jako u jiných květin.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...