Nový trend v aranžování květin Re-Create

Nový trend v aranžování květin Re-Create

Toto léto popluje ve znamení znovuzrození a to se promítne i do aranžování květin. Hlavní roli mezi Za nejzajímavější hrnkové rostliny si toto léto vybralo jiřinku (Dahlia), pelargónie (Pelargonium), begónie (Begonia), Euphorbia Tirucalli, bugenvilea (Bougainvillea) či Thunbergia. Hravosti a bujarosti letošního léta...

Toto léto popluje ve znamení znovuzrození a to se promítne i do aranžování květin. Hlavní roli mezi
Za nejzajímavější hrnkové rostliny si toto léto vybralo jiřinku (Dahlia), pelargónie (Pelargonium), begónie (Begonia), Euphorbia Tirucalli, bugenvilea (Bougainvillea) či Thunbergia.

Hravosti a bujarosti letošního léta odpovídají také zvolené barvy. Vaší tvůrčí invenci se meze nekladou, k dispozici máte takovou paletu barev, o jaké se vám ani nesnilo. Ať jde o zelenou, modrou, fialovou, žlutou, červenou, růžovou či oranžovou, lze je použít v odstínech pastelových, jasných či tlumených. Ale ani černá a bílá barva nejsou výjimkou. Důležité je, aby celá kombinace působila kontrastně, osobitě, neformálně a hravě.

Volnost a hravost léta se objevuje i v aranžmá kytic. Použít se dá řada různých typů váz, ale volnost a hravost léta nejlépe vyniknou ve vázách pestrých. Rozdělte kytice do barevných váz či váziček a pohrajte si s jejich prostorovým uspořádáním. Samotné aranžmá by mělo být velmi „přírodní“, takže by kytice neměla budit dojem, že je precizně naaranžovaná, ale měli bychom spíš mít pocit, že před sebou vidíme louku, kde si každá květina roste volně a nezávisle.


Volnosti, tvořivosti a letní hravosti se meze nekladou ani v designu. Mnohobarevně pruhované tašky, staré vázy ozdobené ručně háčkovanou „pokrývkou“, skleničky se stříkanými barevnými vzory, ty všechny evokují hravost léta, nápaditost a osobitost zpracování.

Karafiát – moderní a odvážný
Snad žádná jiná květina neodpovídá lépe trendu znovuzrození letošního léta jako právě karafiát. Květina, jež pro mnohé symbolizuje období komunismu, a tedy doby „dávno minulé“, prožívá v poslední době svůj triumfální návrat. Dnes se karafiát považuje za ideální květinu do vazby. S jeho pomocí lze vytvořit nápadité až extravagantní aranžmá, stejně tak jako aranžmá velmi decentní. Vše záleží na vaší fantazii a kreativitě. K dispozici máte velkou řadu barev a barevných kombinací, včetně dnes velmi módní zelené. Snad jen v modrém provedení jej nehledejte. Neuspěli by jste. Ale pozor na výklad barev podle „jazyka květin“ - květomluvy. Červená vyjadřuje nešťastné srdce, žlutá opovržení, růžová lásku ženy a pruhovaná variace znamená odmítnutí.

Stračky – hrdé květiny
Stračky se výborně hodí do módních trendů letošního léta, v nichž neomezená tvůrčí svoboda vdechuje nový život starým předmětům. Ideálně se hodí do kytic, ve kterých se její jasně modrá barva a dlouhé, protáhlé květenství skvěle vyjímají a dodávají, tak každé vazbě punc vznešenosti a atraktivnosti.


Jedna výstraha: Stračky jsou jedovaté, proto si po dokončení aranžování nezapomeňte umýt ruce.

Glorióza
Tato popínavá hlíznatá rostlina se může pochlubit zvlášť výjimečným jménem. „Gloria, gloria“, tedy čest a sláva – a gloriosa svému jménu rozhodně ostudu nedělá. Květině, jejíž původ lze vystopovat v tropických pralesích Afriky, se v holandštině taky někdy říká úchvatná lilie, což je další důkaz její vznešenosti. Vítězství a triumf evokuje bezesporu její barva, která může ale i na druhé straně vytvářet dojem zašlé slávy. Červená snoubící se se žlutou. Navzdory své kráse dané tvarem i barvou se začala tato úchvatná rostlina pěstovat teprve před sto lety. Existuje proto řada variací, které ještě nikdo nikdy při aranžmá nevyzkoušel. V tomto směru máte široké pole působnosti. Pokud třeba gloriózu naaranžujete do starého keramického květináče, určitě se vám podaří objevit něco z její „zašlé slávy“.

Plamenky

Plamenky se výborně hodí do aranžmá kytic podle trendů letošního léta. Jejich bohatá květenství v odstínech fialové a růžové, dokážou propůjčit všem kyticím nejen nezbytnou barevnost léta, ale i bohatost. Jednotlivé kvítky mají tmavší střed, takže se v květenstvím samotném střídají pastelové barvy s hutnými.

Plamenky můžete uvázat samostatně, nebo je naaranžovat s gerberami a ostálkami do skleněné vázy v retro stylu. Získáte tak bohatou a velmi pestrou letní kytici. Kytici plamenek však můžete také jednoduše naaranžovat do velké keramické vázy.

Tipy: Jednou z výhod plamenek jako řezané květiny je, že většina jejího bohatého květenství se rozvíjí až ve váze samotné. Každý den vám tak poskytne novou radost v podobě dalšího rozkvetlého květu. Vázu s kyticí plamenek také uchraňte silných slunečních paprsků. Tak bude vůni a barevnost léta do vašeho bytu přenášet co nejdéle.

Ostálka

Každé květině se přikládá určitý význam a ostálka v květomluvě vyjadřuje „živé vzpomínky na ztracené přátelé“. Nechte se inspirovat a oživte dávno „zapomenuté“ a znovuobjevené poklady s pomocí těchto krásných květin.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...