Kolín nad Rýnem patřil trendům

Kolín nad Rýnem patřil trendům

Mezinárodní veletrh nábytku v Kolíně nad Rýnem vytyčil letos, stejně jako každý rok, trendy v nábytku a bydlení vůbec. Veletržní komplex patřil svěžím barvám a neobvyklým tvarům. Horké novinky předvedly stovky nejlepších společností z celého světa.deální domybr/> Součástí expozice byly i dva vzorové Ideální domy...

Mezinárodní veletrh nábytku v Kolíně nad Rýnem vytyčil letos, stejně jako každý rok, trendy v nábytku a bydlení vůbec. Veletržní komplex patřil svěžím barvám a neobvyklým tvarům. Horké novinky předvedly stovky nejlepších společností z celého světa.

Ideální domy
Součástí expozice byly i dva vzorové Ideální domy navržené dvěma slavnými světovými architekty Karimem Rashidem a Konstantinem Grcicem. Rashid se zamiloval do barevnosti šedesátých let a oblých tvarů, zatímco pro Grcice je byt zejména množství úložného prostoru, především polic.

Šedesátá léta se neodrážela jen v jednom z Ideálních domů, ale pronikla do tvarů a barevnosti nábytku některých firem a jejich reflexi je možné chápat jako trend. Odrazila se v psychedelických vzorech tapet, potahů a polštářů volně poházených po podlahách vzorových bytů.

Pastelové tóny
Barevnost nábytku byla celkově svěžejší než v loňském roce a k červené i oranžové přibrala pastelové tóny, zejména šeříkovou, bleděmodrou a růžovou. Někdy byly kombinovány s citrónovou žlutou a celkový dojem působil maximálně optimisticky a jarně. Zářivé barvy se nepromítaly jen do potahů sedacího nábytku, kde bychom je zcela jistě čekali, ale i do dýh úložného nábytku. Zářivě zelená komoda tedy v tomto roce nemusí být nic neobvyklého.

Přírodní styl
Na druhé straně nabídli výrobci jako alternativu k inspiraci popovými šedesátými lety inspiraci přírodními kulturami, zejména dálným východem. Stále se nosí světlé dřevo, ratan, pedigové výplety a přemíra kůže. Přírodní materiály bývají někdy kombinovány se stylem hi-tech, takže ho vhodně zjemní a utlumí chlad chrómu a oceli.

Mobilita
Výrazným trendem je variabilita i mobilita nábytku. Vše, co se dá opatřit kolečky, by je rozhodně mělo mít a cokoliv může sloužit více účelům, je hodnoceno jako „in“. V kurzu jsou polohovací pohovky i postele. Přímo ideální jsou pohovky, z nichž lze vyrobit lehátko nebo postel pro příležitostné spaní, ale ne tak primitivním způsobem, jakým bylo vysunutí dalšího dílu zespodu pohovky. Moderní sedací nábytek lze různě ohýbat a tvarovat, takže pohovku do podoby postele jaksi „vyrovnáme“.

Pohupování
Sedací nábytek by se měl houpat. Lékaři totiž zjistili, že pohupování vede k lepšímu prokrvení mozku a tedy vyšším výkonům z hlediska myšlení. Na kolínském veletrhu se pohupovalo snad každé druhé křeslo a křesílko. Všechna měla dokonalou a pečlivě ukrytou mechaniku, zaručující dlouhou životnost. Skandinávci dokonce představili křeslo, které se nejen houpe, ale v němž je člověk schován jako v lastuře. Křeslo dovoluje zcela způsobné sezení, ale i stočení se jakoby do klubíčka, které dovoluje příjemný odpočinek.

Optimismus
Veletrh nábytku v Kolíně nad Rýnem i letos potvrdil, že v bydlení je už několik let trendem zejména maximální optimismus a dokonalé pohodlí. Mění se barevnost, ale princip rozjásanosti interiéry ani pro tento rok neopouští.

-jap-

Komentáře

Načítám komentáře...