Jak čistit vanu aneb co platí na akrylát

Jak čistit vanu aneb co platí na akrylát

Rozhodli jste se, že vaše koupelna by byla hezčí, když byste vyměnili starou již oprýskanou a poškrábanou vanu za novou? A ptáte se sami sebe, jak to udělat, aby nová vana vypadala stále jako nová a nedopadla jako ta stará? Pak vězte, že vám vydrží dlouho jako nová jen za předpokladu, že ji budete čistit a udržovat...

Rozhodli jste se, že vaše koupelna by byla hezčí, když byste vyměnili starou již oprýskanou a poškrábanou vanu za novou? A ptáte se sami sebe, jak to udělat, aby nová vana vypadala stále jako nová a nedopadla jako ta stará? Pak vězte, že vám vydrží dlouho jako nová jen za předpokladu, že ji budete čistit a udržovat správným způsobem.

Co akrylátu škodí a co ne
Akrylátový polymer, z kterého se vany vyrábějí, odolává zředěným kyselinám i chemikáliím na alkalické bázi, dokáže vzdorovat působení detergentů, které obsahují běžná mýdla, čističe a prací prostředky v domácnosti a je odolný i vůči většině běžných dezinfekčních prostředků. Jediné co spatně snáší je broušení a škrábání. Akrylát by se tedy neměl nikdy čistit drsnou houbou a už vůbec ne drátěnkou, vyvarovat se je dobré i čisticím prostředkům na bázi písku a nepoužívat ani ty, které obsahují jemné částice. Při údržbě se nedoporučuje používat ani čisticí prostředky na bázi alkoholu a koncentrovaných kyselin.

Akrylátový povrch může poškodit i delší působení prostředků zásaditého charakteru (louhy), prchavé látky (aceton a nitrolaky), čpavek atd. Tyto chemikálie poškozují akrylát více než kyseliny.

Tolik tedy o tom, jak akrylát nečistit a čemu se vyhnout. Jak ho tedy čistit správně? Je to úplně jednoduché – běžnými tekutými prostředky určenými pro domácnost. A budete-li o akrylátovou vanu pečovat podobně jako o pokožku, zachová si svůj lesk. Ani ruce si přece nemusíme drhnout drátěnkou nebo kyselinou, aby byly čisté. Stačí si je pravidelně mýt a stejné to je i s čištěním akrylátové vany.

Jak na vodní kámen
Jestliže žijete v oblasti, kde voda obsahuje hodně vápníku, asi vás budou trápit jeho usazeniny. Odstranit je můžete běžným 8procentním roztokem octa, který se najde v každé kuchyni. Když tzv. vodní kámen vytvoří hrubší vrstvu, ocet trochu ohřejte a nechte působit asi 15 minut (například pomocí nasáknutého hadříku). Potom už jen stačí vanu opláchnout teplou vodou.

Jak na poškozený povrch
Případné drobné povrchové poškození akrylátu se dá odstranit poměrně jednoduše – přebruste je jemným brusným papírem (zrnitost 800 a víc) a matné místo po obroušení vyleštěte. K vyleštění můžete použít lešticí vosky nebo pasty na nábytek a měkký hadříček. Leštění by mělo být co možná nejintenzivnější.

I hloubkové poškození akrylátové vany je možné odstranit, a to pomocí speciálního akrylátového tmelu, tento zásah je však lepší svěřit odborníkům.

-las-

Komentáře

Načítám komentáře...