Pravidla pro nákup obkladu

Pravidla pro nákup obkladu

Nákup obkladu může být vážný a odpovědný úkol. Pokud totiž zvolíme špatně, získáme řešení, s nímž nejen nebudeme spokojeni, ale jeho hrozivá definitiva nám neumožní chybu napravit. Nabídka trhu je tak bohatá, že pokud nemáme ujasněno, co přesně požadujeme, může se plánovaný rychlý výběr proměnit ve zdlouhavé a nejisté...

Nákup obkladu může být vážný a odpovědný úkol. Pokud totiž zvolíme špatně, získáme řešení, s nímž nejen nebudeme spokojeni, ale jeho hrozivá definitiva nám neumožní chybu napravit. Nabídka trhu je tak bohatá, že pokud nemáme ujasněno, co přesně požadujeme, může se plánovaný rychlý výběr proměnit ve zdlouhavé a nejisté tápání. Nabízíme vám proto několik zásad, kterými by se měl váš výběr řídit.

Barevné ladění
Podle charakteru místnosti, pro kterou jsou obkládačky určené, se bude řídit i jejich výběr. Důležitý je i rozměr, zařizovací předměty, malba. Vše by spolu mělo stylově i barevně ladit.

Na vlastní oči
Nevybírejte pouze podle katalogu. Barvy v katalogu nemusejí být tak identické jako jsou ve skutečnosti na obkládačce, také rozměr může leckdy překvapit. Je dobré si obkládačku na vlastní oči prohlédnout, osahat a pak teprve posoudit, zda se vám do interiéru skutečně hodí.

Dostatečná zásoba
Důležitou informací pro vás bude, kolik metrů je v balíku či kartonu a zda musíte odebrat celý či nikoliv. Ptejte se také na možnost dokoupení obkládaček. Pokud se jedná o zboží, které se doprodává a již se nebude vyrábět, raději přikupte několik obkládaček do zásoby. Běžně se doporučuje koupit o 10 až 12 % materiálu víc – něco spotřebuje ořez a něco je potřeba do rezervy. Může se stát, že bude potřeba časem pod obkládačkami opravit rozvod vody, odpad či elektřinu a obkládačky se odsekáváním zničí.

Podmínky nákupu
Když si zboží vyberete a rozhodnete se pro jeho koupi, ptejte se na cenu, dodací lhůtu, záruční podmínky (v současné době platí dvouletá záruční lhůta), postup reklamace, dodací podmínky (odvoz zdarma či nikoliv).

Kompletní servis
Ideální situace pro zákazníka je taková, když vám firma nabídne veškerý servis. To znamená, že kromě prodeje vám zboží dodá až do domu. Nabídne vám počítačovou vizualizaci, která vám pomůže vybrat ty správné obkládačky a navrhne jejich optimální rozmístění, doporučí realizační firmu, která vám obklady a dlažbu položí. Pokud budete pracovat svépomocí, měla by vám firma nabídnout i doplňkový sortiment – spárovací hmoty, silikony, cementy, tmely a jiné materiály a pomůcky potřebné k obkládání.

Sázka na jistotu
Nejlépe bude, obrátíte-li se na některé renomované koupelnové studio. Tam budete v rukou zkušených odborníků, kteří vám profesionálně zodpoví vaše otázky a pomohou vám vybrat to, co bude splňovat vaše kritéria. Za konzultaci nic nezaplatíte a odborná rada vám leckdy ušetří spoustu času i peněz.

Základní slovník:
Bombato

Pásková obkládačka, zdobená dekorací. Na rozdíl od listely je povrch reliéfní.

Dlaždice
Keramická obkládačka vhodná především k použití na podlahu.

Hydrotect
Povrch obkládaček je ošetřen speciální antibakteriální vrstvou, která usnadňuje čištění.

Inzerto
Obkládačka, která má uprostřed vzor, nebo vzorovaná obkládačka umístěná ve středu několika obkládaček.

Listela
Pásková zdobená obkládačka.

Listr
Zdobný obkladový prvek, který má perleťový efekt.

Mozaika
Miniaturní obkládačky.

Obkládačka
Keramický prvek vhodný k obkládání stěn.

Okapnice
Obkládačka zahnutá do písmene T, která slouží k odkapávání vody.

Schodovka
Tvarovaná dlaždice do písmene T, určená k zakončení schodů.

Šamotka
Žáruvzdorná obkládačka, určená do krbů.

-jam-

Komentáře

Načítám komentáře...