Nestárnoucí nábytek IV.

Nestárnoucí nábytek IV.

S koncem měsíce přichází opět čas na další díl našeho seriálu Nestárnoucí nábytek, ve kterém vám představíme další skvosty ze světa designového nábytku. Tak tedy: Židle Zig Zag Židle Zig Zag je považována za raritu v tomto oboru. Navržena byla už v roce 1934 pro firmu Metz & Co., a přestože je vyrobena z několika...

S koncem měsíce přichází opět čas na další díl našeho seriálu Nestárnoucí nábytek, ve kterém vám představíme další skvosty ze světa designového nábytku. Tak tedy:

Židle Zig Zag
Židle Zig Zag je považována za raritu v tomto oboru. Navržena byla už v roce 1934 pro firmu Metz & Co., a přestože je vyrobena z několika kusů dřeva, reaguje na období navrhování židlí z jednoho materiálu. I když už je na první pohled patrné, že nepatří k těm nejpohodlnějším modelům, mezi odborníky se těší velké oblibě, a proto se její cena šplhá až k několika desítkám tisíc českých korun.

Křesílko Donna
Nevšedním tvarem červeného křesla chtěl jeho návrhář Gaetano Pesce (narozen 1939) evokovat ženské tělo. Proto dostalo název Donna. Zajímá vás proč je u něj ta velká koule? To je podnožka, avšak v návrhářově mysli se zrodil tento nápad při pomyšlení na vězeňskou kouli, která je k ženině noze připevněna. Křeslo Up 5 s podnožkou Up 6 patří k sérii šesti kusů, kterou v roce 1969 vyrobila společnost C & B Italia. Cena se pohybuje kolem 100.000 Kč.

Křesla z kolekce Grand Confort
Křesla z kolekce Grand Confort pocházejí z konce třicátých let dvacátého století. Tehdy je navrhli Le Corbusier, Charlotte Perriandová a Pierre Jeanneret. Přínosem v tehdejší době byl především odkrytý rám z trubkové oceli umístěný vně kožených polštářů. Dodnes patří tento model k oblíbeným prvkům mnoha funkcionalistických interiérů, k dostání je kromě nich také klubovka se dvěma nebo třemi sedáky. Cena rozšířeného dvousedu (šíře 180 cm) je 171.690 Kč.

Plastové světlo
Na počátku sedmdesátých let navrhli Livio Castiglioni a Gianfranco Frattini pro italskou společnost Artemide plastové světlo, které se od ostatních lišilo celkovým pojetím. Lampu připomínající hadici od vysavače lze totiž stočit do kteréhokoliv tvaru. Cena 12.940 Kč.

Křeslo Blow
V roce 1967 vzniklo křeslo Blow (v překladu foukej, design De Pase, D'Urbina a Lomazzi), které v tehdejší době nemělo obdoby. Bylo totiž vyrobeno z nafukovacího plastu. Tento legrační prvek si velmi brzy získal oblibu, která mu přetrvala dodnes. Firma Zanotta má tento kus nestabilního nábytku stále ve své produkci a vy si ho můžete koupit za 13.275 Kč.

-tvujdum.cz-SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Nestárnoucí nábytek III.
Nestárnoucí nábytek II.
Nestárnoucí nábytek

Komentáře

Načítám komentáře...