Koupelny třetího tisíciletí

Koupelny třetího tisíciletí

V týdnu od 25. 3. do 29. 3. proběhl v německém Frankfurtu nad Mohanem mezinárodní veletrh ISH zaměřený mimo jiné také na vybavení koupelen. Mezi odborníky má tento veletrh vysokou prestiž, koná se totiž jednou za dva roky a představeny tu jsou předměty udávající trend na následné období. A co bylo k vidění? Než se...

V týdnu od 25. 3. do 29. 3. proběhl v německém Frankfurtu nad Mohanem mezinárodní veletrh ISH zaměřený mimo jiné také na vybavení koupelen. Mezi odborníky má tento veletrh vysokou prestiž, koná se totiž jednou za dva roky a představeny tu jsou předměty udávající trend na následné období.

A co bylo k vidění? Než se budeme zabývat tvary i novými funkcemi, je nutné podotknout, že snaha výrobců je maximálně vyjít vstříc zákazníkovi. A to nejen solventnímu, ale i těm, kteří požadují finančně méně náročné zařízení. Své kolekce výrobci rozšířili, takže si na své přijde každý, navíc jednotlivé prvky jsou domyšleny do posledního detailu. Znamená to, že jsou plně funkční a poskytují zákazníkovi dokonalý komfort při užívání.

Tvary bez hranic
V minulých létech se vždy objevovaly jednotné tvary, buď čtverec, kruh či ovál, letos návrháři nechali na samotném zákazníkovi, co si vybere. Většina kolekcí obsahuje umyvadla geometrických tvarů (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh apod.), které jsou samostatné nebo jsou zapuštěné do odkládací desky, případně na ní stojí. Vyrobeny jsou nejčastěji z glazované keramiky, k vidění byly i ze smaltované oceli, tu a tam z barevného nebo čirého skla. Nerezové provedení, přestože je stále v nabídce, už ustupuje, pravděpodobně kvůli náročné údržbě.

Ke každé kolekci je navrhnuta rovněž vana. Ty jsou standardně vyráběny z akrylátu nebo smaltované oceli. Jejich tvary jsou různorodé, oproti loňským létům je širší výběr v hranatém provedení. Výrobci společně s návrháři dbají na maximální komfort, v popředí zájmu je zejména vnitřní prostor. Ten je dostatečně velký, aby se uživatel mohl pohodlně vykoupat.

Většina koupelnového nábytku je v neutrálních odstínech, především v bílé barvě, pro mladé je připraven nábytek v sytě červeném odstínu. Nejširší výběr najdeme ve výběru dřevěných dýh, případně jejich náhražky. Letos je v oblibě bělený dub, bříza a ostatní světlé odstíny, wengé a jiné tmavé barvy už k vidění takřka nebyly.

Ve znamení relaxace
Takto a v nejrůznějších významově stejných sloganech se nesl duch celého veletrhu. Koupelna už dnes není pouze místnost, kam se chodíme umýt, každý by tu měl najít odpočinek a místo pro relaxaci. Z tohoto důvodu je součástí koupelen také relaxační lehátko, sofa a podobně. Návrháři jdou ještě o krok dál a připravují pro uživatele světelné i zvukové terapie. Součástí některých zařizovacích předmětů je barevné světlo (případně hudba) navozující pohodovou atmosféru.

Pro majitele malých koupelen jsou navrženy komfortní zařizovací předměty, avšak s adekvátními rozměry. Například sprchový altán s vaničkou v rozměru 70 x 70 cm, nebo umývátko široké 40 cm, jehož součástí byla dokonce i odkládací plocha. I závěsné provedení toalety a bidetu bylo zkráceno. Díky jednoduchému nápadu, který zadní část za mísou odstranil, se nyní tyto zařizovací předměty hodí i do extrémně malých koupelen.

Na prvním místě hygiena
Celosvětově je tento trend stále častěji přetřásán, a to i s ohledem na nejrůznější nemoci, které se každoročně vyskytují. Většina koupelnového zařízení je opatřena speciálními povrchovými úpravami, které zabezpečují snadnější údržbu a zamezují udržování nečistot.

S tím se však výrobci nespokojují a napomáhají uživateli více. Například toaletní i bidetové sedátko lze snadno celé sundat, a tak uživatel může dokonale vyčistit všechny záhyby. U sprchových koutů navrhl jeden výrobce zapustit panty do dveří, čímž se opět docílilo snadnější údržby. K tomu napomáhá rovněž zapuštění sprchových trysek do desky sprchového koutu.

O krok dál
Každým rokem je na veletrhu představeno také několik zajímavostí, které jsou spíše pro zasmání či udivení. Letos to byla například baterie, která se spouštěla poklepáním. Jestliže jste se jí třikrát dotkli, pak začala téct teplá voda, po jednom zaklepání tekl studený proud. A jak se voda zastavila? Snadno. Stačilo ji prsty přestříhnout a proud se zastavil. Další zajímavostí bylo zrcadlo s integrovaným světlem, u něhož lze nastavit barevnost světla. Při určité barvě totiž každý z nás vypadá v zrcadle lépe nebo naopak hůře. Toto milosrdné zrcadlo, které retušuje kruhy pod očima, vrásky apod., se setkalo s nebývale velkým ohlasem.

K vidění bylo i několik prototypů. Jedním z nich bylo zrcadlo, které zároveň sloužilo jako topná jednotka. Dalším byla vana, jejíž součástí byla také televize se zabudovaným DVD přehrávačem.

A co říci závěrem? Nezapomeňte, že koupelna je první i poslední místnost, kam vcházíte před nebo po prožité noci. V rámci svých možností z ní proto udělejte maximálně pohodlnou a přívětivou místnost, abyste začínali nebo končili den plní optimismu a dobré nálady.

-Viktor Slatina-

Komentáře

Načítám komentáře...