Uprostřed stověžaté Prahy

Uprostřed stověžaté Prahy

Krásu pražských historických budov jezdí každý rok obdivovat tisíce cizinců. Někteří se do našeho hlavního města zamilují natolik, že zatouží vybudovat si tady vlastní byt. Když je láska navíc spojena s obchodními činnostmi, pak už zpravidla nic nebrání k vyplnění takového snu.img...

Krásu pražských historických budov jezdí každý rok obdivovat tisíce cizinců. Někteří se do našeho hlavního města zamilují natolik, že zatouží vybudovat si tady vlastní byt. Když je láska navíc spojena s obchodními činnostmi, pak už zpravidla nic nebrání k vyplnění takového snu.

Ten měl před několika lety muž, jehož do Prahy přivedlo obchodování. Zpočátku bydlel v hotelu, ale pak se rozhodl, že zázemí změní. Našel prostory odpovídající velikostí i polohou, potřebovaly však zrekonstruovat. Na pomoc přizval architekty. Zadání znělo naprosto jasně a jednoduše: navrhnout reprezentativní byt zařízený moderním, kvalitním a především funkčním nábytkem poskytujícím komfortní bydlení, kde se bude cítit pohodlně, bude mít klid na práci, a kam si může zvát obchodní partnery či strávit klidný, ničím nerušený den.

Prvotní představa
Investor koupil dva spolu sousedící malé byty – jeden klasický jednopodlažní a jeden mezonetový, které chtěl propojit. „Původně jsme byty měli zařídit jen nábytkem, ale když jsme prostory viděli, snažili jsme se majitele přesvědčit, aby nás nechal zasáhnout do dispozice a připravit místnosti tak, aby se zvětšily a lépe sloužily své funkci.“ Po vzájemné dohodě a s přesně určeným termínem kolaudace se začalo se stavebními pracemi. Vybouraly se všechny nepotřebné příčky, takže vznikl otevřený a vzdušný prostor, do kterého architekti navrhli nábytek.

V přízemí jsou maximálně propojené prostory s denní funkcí. U vstupu je vestavěná šatna a menší koupelna spojená s toaletou. Dále se vchází do obývacího pokoje otevřeného do kuchyňského koutu s jídelním stolem. Přes halu je pak volný průhled do pracovny, která se dá stínit posuvnými mléčnými dveřmi. Nechybí tu malý hostinský pokoj pro případné návštěvy. V horním patře je prostorná ložnice sousedící s vestavěnou šatnou a velkou koupelnou vybavenou vanou, bidetem a toaletou. „Nebylo nutné výrazně oddělovat jednotlivé prostory, protože byt je určen pro jednoho člověka. Proto jsme v přízemní části materiálově i barevně sjednotili podlahu a navrhli posuvné skleněné dveře, které v případě potřeby umožňují prostor rozdělit.“

Ideální pro nás
Určitě to znáte. Když si necháte ušít oblek nebo šaty na míru, víte, že vám perfektně sednou a z výsledku máte obrovskou radost. Podobně tomu bylo v tomto případě - šlo ale o nábytek, který kvůli dispozičnímu řešení bylo výhodnější vyrobit na míru prostoru „Majitel si velmi potrpí na módu, a tak jedním z jeho přání byla prostorná šatní skříň. Aby byla začleněna do místnosti, navrhli jsme atypický vestavěný šatník, který navíc z obytné plochy slouží jako knihovna.“ Tak se postupovalo i v dalších případech. Například v kuchyni byly nezačištěné stěny a překážely tam komíny, architekti proto navrhli kuchyňskou
sestavu přesně na míru prostoru. „Majitel preferoval moderní prvky, nebál se nevšedního řešení. Proto jsme mezi spodními a horními kuchyňskými skříňkami nestandardně navrhli mléčné sklo, za kterým je instalované světlo. Efekt je velmi působivý.“ Investor byl s atypickým nábytkem vyprojektovaným přímo do stávajícího prostoru velmi spokojený, takže architekti nakonec kromě sedací soupravy a několika drobností navrhli kompletní zařízení bytu. „Preferujeme jednoduché a funkční zařízení, snažili jsme se byt podle toho zařídit. Používali jsme jen několik materiálů (sklo, dýhy dřeva, nerez a ocel), které jsme navzájem kombinovali s vkusem a citem pro konečný efekt.“ Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a po čtyřměsíční usilovné práci byl byt přestavěný a kompletně vybavený. S majitelem jsme měli možnost se setkat během prací jen několikrát. Častokrát jsme se spoléhali jen na naši intuici. V podstatě jsme vytvořili byt, v němž bychom chtěli sami bydlet,“ komentuje architektka.

Sladký konec
Když se muž konečně přestěhoval, byl jeho interiérem natolik nadšený, že svou firmu vedl celý týden z pracovny v bytě. „Když jsem to od jeho jednatelky uslyšela, bylo to pro mě a mé kolegy velké zadostiučinění. Pracovali jsme dnem i nocí, abychom stihli byt předat v určeném termínu a jsme šťastní, že je s výsledkem nadmíru spokojený,“ komentuje s úsměvem na tváři architektka.

-Martina Fousová-
FOTO: archiv firmy INPRO CZ

Komentáře

Načítám komentáře...