Interiér podle nálady

Interiér podle nálady

Velké množství sedacího nábytku dnes disponuje vyměnitelnými potahy. U těch bílých je to dokonce nutné, aby se daly snadno čistit a svou bělost udržely déle než pár týdnů po nákupu. Nabízí se tím volba barevnosti podle módy i nálady. Potahy upevněné napevno naopak vyžadují odvahu k barevným kombinacím, dostatečné...

Velké množství sedacího nábytku dnes disponuje vyměnitelnými potahy. U těch bílých je to dokonce nutné, aby se daly snadno čistit a svou bělost udržely déle než pár týdnů po nákupu. Nabízí se tím volba barevnosti podle módy i nálady.

Potahy upevněné napevno naopak vyžadují odvahu k barevným kombinacím, dostatečné sebevědomí i finance. Barevné trendy se totiž nemilosrdně mění od sezóny k sezóně a lidé sledující mezinárodní interiérové salony vědí, že interiér je možné „převlékat“ stejně často, jako měnit šatník.

Černá a bílá
Kombinace těchto dvou barev je nehynoucí evergreen, takže poslední Milánské Salony nábytku ji nezřídka dávaly k lepšímu. Sedací souprava či celý interiér v tomto provedení působí tak trochu jako distingovaná dáma v černém kostýmku s bílou blůzou. Prostě dokonalá elegance. Hodí se nejspíš do prostoru, kde panuje racionální muž podnikatelského založení. Žena typu „květinka Marta“ se v něm asi nebude cítit nejlépe. Není ale nutné zaplnit byt jen těmito dvěma barvami, použity s mírou dodají našemu soukromí právě tu eleganci, která upoutává svou jednoduchostí.

Růžová
Růžová se zdá být barvou zejména do dívčích pokojů, nicméně i ona patří pro tento rok k módním barvám. Faktem je, že růžová zklidňuje a navozuje pocit lepší nálady. Místnost opticky zvětší a zesvětlí. Před časem byly s růžovou barvou dokonce prováděny experimenty v jedné z amerických věznic s mimořádně agresivními zločinci. Psychologové nechali jejich cely natřít růžovou barvou a zjistili, že se agresivita zločinců výrazně snížila.

Oranžová
Oranžová zůstává vůdčím motivem již třetí sezónu a navazuje na kreace šedesátých a raných sedmdesátých let. Ozvláštní jasný bělostný interiér ve stylu minimalismu a odvede pozornost od skla a kovu. Až se omrzí, pravděpodobně upadne v nemilost jako všechny výrazné barvy, ale na designových kreacích bude (jako obvykle) tolerována po zhruba deset až dvacet let, než ji vlna proměnlivé módy opět vynese na světlo.

Červená
Červená se zdá být stejně výrazná jako oranžová, ale to je opravdu jen zdání. Zatímco oranžová je odvozenou barvou, tedy takovou, které lidské oko vnímá vždy o něco problematičtěji, červená je tak zvanou barvou prvního řádu. Navíc oranžová obsahuje agresivní žlutou, což je nejvýraznější barva z celého spektra. Červená se ve světle těchto skutečností zdá poněkud trvanlivější. Evokuje smyslnost a vznešenost zároveň. Je sice výrazná, ale módou se prolíná jako stříbrná nit, která i na světových salonech už léta žije, zatímco ostatní barvy průběžně umírají.

Modrá
Lidé milující modrý sedací nábytek by byli mladými a těmi, kteří jsou tak zvaně „cool“, jistě označeni za absolutní konzervy, tedy osobami bez invence a vlastního názoru. Modrou vynesla první polovina devadesátých let a prvoplánově ji kombinovala s doplňkovou žlutou. Tato zdánlivá neinvenčnost se z hlediska „barevného cyklu“ jistě brzy vrátí, nehledě na to, že už nyní se modrá i na mezinárodních veletrzích opět hlásí o slovo. Možná jí to chvíli potrvá, ale proboha, máte-li cokoliv modrého, do akce „totální úklid“ to zatím nezahrnujte.

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...