Květiny v interiéru II.

Květiny v interiéru II.

Dalšími květinami, které si představíme a které se hodí k využití v letním trendu Precious Shields, jsou: Anthurium – toulec s jedním šípem V Holandsku se pro antúrii běžně používají tři názvy: květina-plameňák, Anthurium a voskové Anthurium. U nás se jí říká antúrie nebo toulitka. Velký toulec původního druhu má...

Dalšími květinami, které si představíme a které se hodí k využití v letním trendu Precious Shields, jsou:

Anthurium – toulec s jedním šípem
V Holandsku se pro antúrii běžně používají tři názvy: květina-plameňák, Anthurium a voskové Anthurium. U nás se jí říká antúrie nebo toulitka. Velký toulec původního druhu má skutečně jasně červenou barvu připomínající svou barvou pečetní vosk nebo lak. Anthurium doslova znamená „ocasatá květina“, což je název poměrně výstižný. Mnoho lidí považuje velký toulec antúrie za květ a palice, která je skutečným květenstvím, jim připomíná ocas nebo krk plameňáka.

Anthurium andreanum objevil pařížský zahradní architekt Edouard André v deštných lesích Kolumbie. Původní druh byl dovezen do Evropy v roce 1867, šlechtěním se zabývali němečtí a nizozemští šlechtitelé. V 19. století, kdy se započalo s pěstováním, si jistě nikdo nepomyslel, že jednou dosáhne takové obliby jako řezaná květina i jako pokojová rostlina. Objeveno bylo dosud na 900 divoce rostoucích odrůd.

Za popularitu vděčí tato květina právě nápadnému toulci, nikoli vlastnímu květenství v podobě palice. Antúrie se v současné době pěstují v celé řadě různých barev, nejoblíbenějšími jsou červené a oranžové odrůdy. Růžová, lososová, višňová, bílá, zelená a hnědá se ale na trhu objevují stále častěji. Toulitka je pověstná svojí dlouhou životností. Ve váze vydrží v dobrém stavu velmi dlouho, a to s přídavkem výživy pro řezané květiny i bez něj.

Leukospermum - květ plný jehel
Lidové názvy jako jehelníček nebo drápy paviána poměrně výstižně napovídají, co můžeme očekávat od této květiny, jejíž latinský název je Leucospermum. Tento botanický název znamená však pouze „mající bílá semena“. Zakroucené pestíky a čnělky květů této jihoafrické rostliny působí velmi exoticky, neobvykle a přitažlivě, což je ideální kombinace pro květinový trend letošního léta s názvem Precious Shields. I při minimálním zapojení fantazie je snadné spatřit podobnost mezi pestíky leukosperma a chapadly mořské sasanky. Jiným lidem připomínají pavouka nebo cizokrajné zvíře. Z Jihoafrické republiky a Austrálie se dováží oranžové, žluté a červené odrůdy.

Přirozeným prostředím leukosperma jsou suché stepi, proto má tato neobvyklá květina ve váze velmi dlouhou životnost.

Fascinující nevadlec (Celosia)
Celosia argentea forma cristata je tropická letnička s květem ve tvaru kohoutího hřebínku. Celosia (nevadlec) pochází z Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Bizarní tvar květů nevadlce je ideální pro květinový trend léta 2003. Květy, i když nezvykle tvarované, jsou měkké a přirozené, a tedy ideální pro letní trend. Velmi často se nevadlec kombinuje s květy hledíku, antúrie a dalšími květinami vhodnými pro tento trend. Jeho růžové, sytě červené, oranžové či žlutě zbarvené květy dodávají jedinečným způsobem květinovým aranžmá takovou hebkost a přitažlivost, že má člověk neodolatelnou chuť se jich dotknout.

Ačkoli tomu neobvyklost květu nenapovídá, tato rostlina je velmi odolná. V tropických oblastech není místo, kde by její semena nedokázala vyklíčit. Nejrychleji vzchází po požárech. Od této vlastnosti je odvozeno i její anglické pojmenování „ohňová rostlina“. Botanické jméno Celosia pochází z řeckého „kelos“, což znamená „spálený“. Nevadlec poskytuje kvalitní květy k řezu a na trh se dodávají květy oranžovočervené, vínově červené, smetanově žluté a růžové barvy.

Několik tipů: Odstraníme všechny listy, které by se ocitly pod hladinou vody ve váze. Seřízneme konce stonků a do vody přidáme výživu pro řezané květiny. Vodu pravidelně doplňujeme a vždy znovu přidáme výživu.


Květiny v interiéru
Jaký trend přinese léto?

Komentáře

Načítám komentáře...