Květiny v interiéru III.

Květiny v interiéru III.

Hlavním tématem letošního letního trendu Precious Shields je pocit bezpečí. Spojením kontrastních materiálů a květin tohoto pocitu můžeme docílit a oživit si tak křehce-drsnou krásou i svůj domov. Drsná krása máčky Drsná - toto adjektivum pravděpodobně nejlépe vystihuje povahu máčky (Eryngium). Hlavní příčinou jsou...

Hlavním tématem letošního letního trendu Precious Shields je pocit bezpečí. Spojením kontrastních materiálů a květin tohoto pocitu můžeme docílit a oživit si tak křehce-drsnou krásou i svůj domov.

Drsná krása máčky
Drsná - toto adjektivum pravděpodobně nejlépe vystihuje povahu máčky (Eryngium). Hlavní příčinou jsou špičaté listeny, jakoby vykované ze železa. To se báječně hodí k vyjádření letošního letního trendu, jehož hlavním tématem je pocit bezpečí. Proto je máčka vhodná na „obranu“ křehčích květů v kyticích a aranžmá uvázaných podle trendu Precious Shields. Její ostny působí jako symbolický štít, který chrání před uspěchaným světem plným zmatků a pomáhá vytvořit pocit bezpečí za zdmi našeho domova. Fialovomodrá barva květu dodává máčce na atraktivitě. V prodeji jsou pouze odrůdy s intenzivně modrými květy. Protože je máčka běžnou součástí evropské flory, v kyticích zastupuje domácí květiny v kontrastu s exotickými květy, jako jsou Leucospermum nebo Anthurium, které se v letním trendu také hojně využívají.

Máčka se přirozeně vyskytuje v Alpách a na Balkáně. Od 16. století se pěstuje pro okrasné účely i jako léčivá bylina. Kdysi se používala jako lék proti kolice, ale dnes již dávno upadla v zapomnění. Její léčivé schopnosti nám už připomíná jen odborný název Eryngium, který je překladem starořeckého slova „erungion“ ve významu „zahánějící koliku“.

Ušlechtilá lilie
Lilie bývá považována za aristokratickou květinu. Kdysi bývalo pěstování lilií velmi výnosným obchodem. Na Dálném východě se lilie pěstují již po tisíce let. V Číně byly oblíbené nejen pro svou krásu, ale i pro léčivé účinky a kulinářské využití - jedla se poupata i rozvité květy. V Evropě se lilie používala jako léčivá bylina až do začátku 19. století k léčení řady různých chorob. Nejspíš největší význam však lilie vždy měla jako zdroj inspirace básníků a spisovatelů.

V letním květinovém trendu 2003 je lilie jednou ze zranitelných květin, umísťovaných do středu kytic a květinových aranžmá. To odráží symbolickou hodnotu, kterou jí přisuzovali staří Řekové: lilie ztělesňuje něhu a sladké hlasy Múz. Řekové a později Římané zdobili své nevěsty liliemi jakožto prastarým symbolem nevinnosti a čistoty. Také Panna Maria se často zobrazuje s lilií. V pozdější době Američané dali lilii nový význam - pro Nový svět tato květina symbolizuje naději.

Pro lilii jsou typické velké prašníky hojně pokryté pylem. Uchvacují svými ušlechtilými liniemi a mají ve váze dlouhou životnost - 12 až 14 dní. Jen je potřeba dát pozor, aby nebyly jejich květy v blízkosti ovoce, které vylučuje etylén, jenž způsobuje rychlejší odkvétání lilií.SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Květiny v interiéru II.
Květiny v interiéru
Jaký trend přinese léto

Komentáře

Načítám komentáře...