Kuchyň a její světla

Kuchyň a její světla

Dávno pominula doba, kdy v kuchyni viselo jedno centrální světlo, za jehož svitu jsme vařili, jedli a posléze uklízeli celou místnost. Podobně jako v celém bytě i v této místnosti je nutné použít několik typů svítidel. Při volbě osvětlení musíme brát v potaz celkové zařízení místnosti. Tvar kuchyňské linky a jejích...

Dávno pominula doba, kdy v kuchyni viselo jedno centrální světlo, za jehož svitu jsme vařili, jedli a posléze uklízeli celou místnost. Podobně jako v celém bytě i v této místnosti je nutné použít několik typů svítidel.

Při volbě osvětlení musíme brát v potaz celkové zařízení místnosti. Tvar kuchyňské linky a jejích komponentů (např. varný ostrůvek), umístění jídelního stolu a dalších nezbytných součástí jako je skříň na potraviny, bar apod.

Dobře vidět
V každé kuchyni potřebujeme centrální světlo, jehož úkolem je nasvítit celou místnost. Ideální je použít bodová světla určená k montáži do podhledů. Existují pevná a polohovatelná. První z nich svítí svisle dolů, druhý typ můžeme směrově nastavit. Z praktického hlediska doporučují odborníci tato světla kombinovat, čímž získáme přímé i nepřímé osvětlení a podle potřeby si snadno vytvoříme požadovanou atmosféru. Kromě bodových světel mohou dobře posloužit k nasvícení celé místnosti také přisazená světla. Ta opticky nepřekáží, důležité je pouze vybrat správný model, do kterého lze použít dostatečně silný zdroj světla.

V momentě, kdy máme centrální světlo vyřešené, měli bychom se zabývat osvětlením kuchyňské linky. Tady je podstatná pracovní plocha. Ta by měla být osvětlena po celé své ploše tak, aby hospodyňka dobře viděla na práci. Ideální je dobře známá zářivka. Podobně tomu je s varnou částí, nad kterou však bývá digestoř s osvětlením. To zpravidla postačuje na to, aby hospodyňka do hrnců dobře viděla.

Je-li součástí kuchyňské sestavy barový pult, pak je nezbytné, aby i jeho plocha byla osvětlena. Zpravidla se používají bodová světla nebo závěsné lampy, jejichž vzhled se volí v závislosti na charakteru pultu. K jeho zvýraznění se používají speciální světelné lišty, které se umisťují do spod desky. Poslední samostatné světlo patří nad jídelní stůl.

Jídelní stůl
Úkolem osvětlení jídelního stolu je nasvítit desku tak, aby světlo dopadalo na celou její plochu a jeho intenzita dovolila bezproblémovou konzumaci veškerých jídel, tedy i těch náročnějších, jako jsou například ryby. Nad stůl jsou vhodná závěsná svítidla nebo stropní lampy. Vždycky je důležité zvolit jejich správný počet, aby výsledný efekt odpovídal našim nárokům. U závěsného provedení instalujeme lampy tak, aby nevisely v úrovni očí a nepřekážely. V potaz vždy bereme výšku stolu, židlí i přísedících. Důležité je, aby zdroj osvětlení byl vždycky schován ve stínítku a neoslňoval, aby se oči zbytečně nenamáhaly.

U stropních svítidel, zabudovaných v podhledu, využíváme dichroické žárovky, jejichž vyzařovací úhel světla můžeme využít pro zvýraznění požadovaných částí.

Aby vše bylo v naprostém pořádku, je zapotřebí, aby všechny zdroje osvětlení vyzařovaly teplý odstín. Tehdy totiž jídlo na stole působí chutně a i strávníci ve světle lamp vypadají přitažlivě. Chcete-li u večeře navodit intimní atmosféru, pak můžete použít stmívač, který umí regulovat intenzitu světla. Buď klasické modely, které se instalují místo běžných vypínačů, nebo některý ze speciálních systémů, které ovládají veškeré osvětlení domácnosti.

-Renáta Volná-

Komentáře

Načítám komentáře...