Co je podle Ambiente 2004 trendy?

Co je podle Ambiente 2004 trendy?

Ve Frankfurtu nad Mohanem skončil mezinárodní veletrh zaměřený na interiérové a exteriérové doplňky. Na první pohled působil jako velký bleší trh, zblízka však návštěvníci mohli obdivovat nejrůznější kuchyňské drobnosti, maličkosti pro domácnost i pro potěšení. Svůj pavilon obsadili mladí nadějní designéři,...

Ve Frankfurtu nad Mohanem skončil mezinárodní veletrh zaměřený na interiérové a exteriérové doplňky. Na první pohled působil jako velký bleší trh, zblízka však návštěvníci mohli obdivovat nejrůznější kuchyňské drobnosti, maličkosti pro domácnost i pro potěšení. Svůj pavilon obsadili mladí nadějní designéři, představeno bylo rovněž několik zdařilých plagiátů a ti, kteří chtěli, mohli se obdivovat mnoha zdařilým kuriozitám, u kterých na první pohled nebylo patrné, k čemu vlastně slouží.

Vládne dobrá kuchyně
Tak jako i v jiných oblastech, trendy v daném oboru v naprosté většině určují zavedené společnosti s bohatou tradicí a zkušenostmi. Co letos ukázaly? Kromě překrásných souprav a zajímavých bytových doplňků jsem si všimla jedné podstatné věci. Pokud jejich sortiment zahrnoval jídelní soupravy, nikdy nechyběla ucelená kolekce pro italské nebo japonské pokrmy. Obě kuchyně se staly natolik oblíbenými v domácnostech po celém světě, že ve většině rodin už dnes nechybí speciální hluboké talíře na těstoviny nebo set na sushi.

Podobnou éru před mnoha lety prodělal sortiment hrnků. K velkým bucláčům přibyly středně velké a menší šálky, až se produkce rozšířila o malé hrníčky na espreso. Malý přístroj na výrobu lahodné kávy v domácnostech zevšedněl, byla tedy jen otázka času, kdy naše skříňky zaplní malé roztomilé šálky na hlt kávy.

Co je trendy?
Na první pohled by se mohlo zdát, že úplně všechno. I když nepatrné rozdíly bychom našli. Tak například barvy už nejsou tak ostré, IN jsou spíše jemnější, pastelové odstíny. Velmi efektně působí, když jsou na jednom předmětu zkombinované, znamená to, že vnitřní strana je jinak barevná než vnější. Designéři si s barvičkami doslova hrají. Danému předmětu dají jemňoučký nádech určitého odstínu, který pak v ostré lince vygraduje do syté barvy. Nejpatrnější je tento efekt u talířů, kdy jemný nádech plochy je najednou ostře zakončen výraznou hranou. Samo sebou, že u většiny firem nechyběly bílé sety, které už tradičně patří mezi oblíbené a často vyhledávané produkty. Zkrátka elegantní bílá bude vždycky v kurzu.

Dáváte-li přednost motivům, pak jsou pro letošní rok připraveny zajímavé doplňky s květinovými vzory. Zpravidla to bývají velké květy, nebo jejich zvětšené části. Velmi elegantně působí motivy nejrůznějších tráv a bambusů. Stejně jako v nábytkovém světě i do dekorů se vrací retro styl. Často to jsou motivy s geometrickými tvary dostatečně umocněné barvou. Na své si přišli i obdivovatelé kruhů. Jemné kroužky zdobily okraje talířů, hrdla váz. Buď byly málo barevné, nebo naopak zářily do dálky.

Do tvarů jednotlivých předmětů se častokrát promítal Orient, Japonsko či Afrika. Například některé vázy jako by připomínaly nádoby afrických kmenů. Jediné v čem byl rozdíl, byl materiál a dokonalejší zpracování. Tradiční japonský styl pak byl zastoupen nejen ve vázách, ale patrný byl na tvarech podnosů, talířků či hrnků.

Menší posun jsem zaznamenala i v kombinacích materiálů. Doposud výhradně keramické či porcelánové sestavy byly nově doplněny výrobky ze skla. V jedné sérii pak bylo možné mít talíře z obou materiálů. Výsledný efekt působí originálně, zvláště při zakládání slavnostní tabule.

Plagiarus
Každým rokem jsou vyhodnocovány nejlepší napodobeniny známých designových kousků. Letos nejširší sbírku zaznamenaly plastové doplňky. Hravé nazouváky, škrabky, klíčenky atd. prestižních firem byly zdařile kopírovány a vydávány sice pod jiným názvem, avšak nápad byl kradený.

-Vilma Novotná-

Komentáře

Načítám komentáře...