Zavěšená kuchyň

Zavěšená kuchyň

Málokomu v kuchyni postačí jedna krátká tyč, na kterou může zavěsit pár drobností. Přesto zůstává varianta přivrtané tyče na zdi nad pracovní deskou tou nejběžnější a nejjednodušší. Možná ale nevíte, co všechno se dá na onu tyč zavěsit. Co zavěšovat Závěsné programy rozličných firem jsou tak široké, že byste si...

Málokomu v kuchyni postačí jedna krátká tyč, na kterou může zavěsit pár drobností. Přesto zůstává varianta přivrtané tyče na zdi nad pracovní deskou tou nejběžnější a nejjednodušší. Možná ale nevíte, co všechno se dá na onu tyč zavěsit.

Co zavěšovat
Závěsné programy rozličných firem jsou tak široké, že byste si mohli instalovat tyč podél zdi rozměrnější kuchyně a stále budete mít co zavěšovat. Tak například sady nejrůznějšího náčiní od obraceček, vidliček až po naběračky, dále kelímky či nádoby na příbory, zásobníky nožů, kořenky, drátěné košíky na ubrousky, na papírové utěrky, stojánek na kuchařku, hodiny a mnoho poliček jednoduchých, patrových či rohových, na které si můžete uložit cokoliv vás napadne a potřebujete to mít po ruce. Poličky většinou unesou i drobnější spotřebič, například rychlovarnou konvici nebo toustovač.

Rafinovaná řešení
Nápaditým výrobcům se zřejmě již okoukala obyčejná kulatá závěsná tyč, a tak se poohlédli po něčem jiném. Někteří ji zploštili, takže vypadá jako pásek kovu s hranatými háčky. Jiní byli rafinovanější a vložili ji v podobě kovové lišty přímo do obkladové desky v prostoru nad pracovní deskou. Do této lišty se libovolně zasouvají háčky, na něž se dá cokoliv pověsit. V rustikálních kuchyních najdete tyče různě ohýbané a zdobené, jsou k vidění i kovové háčky, které jsou zabudované přímo v obkladové desce (dřevěné nebo kovové).

Kam se odstěhoval hliník?
Mnoho barevných variant, které dokážou kuchyň rozveselit, vám nabízejí plasty. Je třeba si ale uvědomit, že trvanlivost takového zboží zůstane daleko za kvalitou. I když vám budou výrobci garantovat nesmrtelnost plastu, raději se na to nespoléhejte a na háčky nezavěšujte těžší předměty, stejně tak buďte opatrní na kelímky a zavěšené plastové nádoby. Oproti plastu vám stoprocentní trvanlivost a dokonalé užitné vlastnosti zaručí kov, a to hliník, nerezová ocel nebo mosaz. Závěsné doplňky z mosazi se většinou hodí do rustikálních kuchyní, jimž je přizpůsoben i design, napodobující léta dávno minulá. Náročnější na údržbu bude nerez v leštěné podobě - na povrchu snadno ulpívá nečistota, jsou na něm patrné stopy po zaschnutých kapkách či otiscích prstů. Méně času s čištěním ztratíte s předměty, jež mají povrch z matné nerezové oceli. Vyhledávaným a módním kovem je hliník. Ten je ale vhodné použít pouze v podobě závěsných lišt, háčků nebo poliček, nehodí se k výrobě nádobí, už dávno byl tento kov uznán za zdravotně nevyhovující.

Plast nebo kov?
Mnohé hospodyně mají také dilema, zda si koupit závěsné náčiní kovové nebo plastové. To kovové (zpravidla z nerezové oceli) vypadá velmi pěkně a trvanlivě, leckdy je rukojeť kombinovaná s barevným plastem, takže do kuchyně ladí i barevně. Zatímco plastové (vyrábí se většinou v černém, šedém nebo antracitovém odstínu) není na první pohled nic ohromujícího. Tady je potřeba si uvědomit, na jaké nádobí budete toto náčiní používat. Mají-li hrnce, pánvičky či pekáče teflonový povrch, zvolte raději plastové, neboť na tento citlivý povrch se nesmí používat kov, ten by teflon poškrábal a jeho nepřilnavá funkce by byla narušena. Naopak, máte-li nádobí nerezové, smaltované nebo s jiným povrchem, jemuž nevadí kov, můžete si dovolit závěsné kovové náčiní, které je rozhodně trvanlivější a lépe se kombinuje s dalšími doplňky.

-jop-

Komentáře

Načítám komentáře...