Jásavá aranžmá podle jarního trendu

Jásavá aranžmá podle jarního trendu

Někdy máme pocit, že jsme zahlceni neustálým přísunem nových a nových informací. Život ubíhá, svět se mění. Co bylo včera dané, dnes je nejisté. Jediný způsob, jak přežít v tomto víru, je vytvořit si prostředí, kde se budeme cítit skutečně doma. Vybudovat si oázu uprostřed chaosu, kde se můžeme zklidnit, rozhodnout se...

Někdy máme pocit, že jsme zahlceni neustálým přísunem nových a nových informací. Život ubíhá, svět se mění. Co bylo včera dané, dnes je nejisté. Jediný způsob, jak přežít v tomto víru, je vytvořit si prostředí, kde se budeme cítit skutečně doma. Vybudovat si oázu uprostřed chaosu, kde se můžeme zklidnit, rozhodnout se, které věci jsou důležité, a načerpat nové síly k osobním rozhodnutím. Tuto oázu nemusejí nutně obklopovat čtyři zdi. Může to být moře, údolí nebo hora, místo v krajině nebo maličký ostrůvek klidu uprostřed víru města. Jde o to, aby tam život byl čistý a prostý.

K takovémuto „odlehčení“ reality můžeme použít i kytice a květinová aranžmá: jejich řeč je přímá, bez zbytečných kudrlinek. Někdy nám může připadat, že tvary květů, které se v jarním trendu roku 2004 objevují, jsou jakoby vystřihnuté nebo narýsované.

Jednoduchost tvarů je typickým rysem jarního trendu Graphic Play. Vystřižené siluety pak dodají na eleganci.

Veškeré materiály objevující se v tomto trendu působí čistým a hladkým dojmem, často nemívají více než dvě barvy. Hojně se využívá plexiskla, papíru, lepenky, lakovaného dřeva, lakovaného kovu, nerezové oceli, bavlny, plátna, emailu, plsti, plastu, hladké keramiky. Jejich barvy jsou svěží a jasné, velmi často v kontrastních kombinacích. Celkový dojem, který interiér, ale i kytice vytvářejí, je odlehčený a veselý. Ostré kontrasty ještě více zdůrazní jednoduchost a jednoznačnost použitých tvarů. Důležitou roli hrají černá a bílá.

V aranžmá se používají různé dvoubarevné produkty nebo se kombinují dvě barvy s bílou. Jemnějšího efektu je možné dosáhnout kombinací více odstínů téže barvy se zelenou nebo bílou. Kytice jsou jednoduché a symetrické, jejich tvary často připomínají kresbu. Více květin pohromadě vytváří jeden velký květ. Do vazeb se volí „veselé“ jarní květiny. K dozdobení se používá zeleň.

Vázy vybíráme jednoduché, rovné, stejné, jako je tvar kytic. Také ony mohou vypadat jako narýsované nebo vystřižené. Často bývají ploché, s barevným motivem na přední straně. Tvary a barvy se používají v mnoha kontrastních kombinacích.

Jako vzory na doplňcích se často objevují jednoduché proužky nebo kostka, někdy se využívá jednoduchých kreseb, třeba dětských. Objevují se ve vzorech a na prostorových objektech. Kontrastní pozadí dodává květinám moderní vzhled. Využití hravých prvků a vzorů navozuje přátelštější, útulnou atmosféru. Čím více použitých vzorů, tím přátelštější. Nesmí jich však být přespříliš, jinak by zanikla jednoduchost, která je pro tento trend zásadní.

Podle chuti je možné barevné kontrasty utlumit množstvím zeleně. Nejdůležitějšími květinami pro tento trend jsou tulipán, kopretina, hyacint, Eucharis, gerbera, modřenec a kosatec. Jsou hlavními ingrediencemi pro jasné a zářivé kytice, které nám v dnešní uspěchané a chaotické době pomáhají nalézt klid domova. Na chvilku přetváří svět do jednoduchých tvarů, pravidel a vztahů. Jako doplňkové květiny se používají narcis, modřenec, hvězdník, kala či kalina. Aspidistra, Philodendron či Fatsia nabízejí pěkně tvarované listy, které se v tomto trendu hojně používají.

Mezi rostlinami, které se v tomto trendu často objevují, jsou Aloe, Sparmannia, Dieffenbachia, Ficus, Zamioculcas, Alocasia ´Calidora´ či Yucca, kvetoucí hyacinty (smetanově zbarvené), krokusy, kosatce a klívie. Také pohled na květy primulí, narcisů, gerber či pantoflíčků začínající jaro jistě zpříjemní.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...