Plánujeme: čím začít v novém roce?

Plánujeme: čím začít v novém roce?

Na počátku roku se obvykle začneme s novým elánem energicky rozhlížet kolem sebe a plánovat, kde začít s nějakým tím vylepšením bytu. Na domácí atmosféře se projeví kladně, ať inovace jakékoliv místnosti, ale i malého zákoutí. Obvykle máme dokonce tu největší radost z proměny těch nejméně vzhledných koutů bytu. Jako...

Na počátku roku se obvykle začneme s novým elánem energicky rozhlížet kolem sebe a plánovat, kde začít s nějakým tím vylepšením bytu. Na domácí atmosféře se projeví kladně, ať inovace jakékoliv místnosti, ale i malého zákoutí. Obvykle máme dokonce tu největší radost z proměny těch nejméně vzhledných koutů bytu. Jako třeba když se z temné, velké a ponuré předsíně či haly vyloupne pohodlný, dobře osvětlený pracovní kout s novými policemi, pracovními kontejnery a počítačem.

Pokud se chystáme v tomto roce na razantnější přestavbu bytu, která zasáhne tak či onak prakticky všechny místnosti, základem bude podrobný časový i finanční plán. Na počátku si ujasníme, které místnosti nebo která místa volají po úpravě nejvíce. Následovat by měl předběžný rozpočet; a podle toho, kolik chceme do bytu momentálně investovat, pak uvidíme, v jakém pořadí bude nejpřijatelnější se do renovace pustit. Promyslíme přibližný harmonogram prací i přesnější rozpočet. Ten by měl už detailněji zahrnovat náklady na nové výrobky jako nábytek a spotřebiče, dále náklady na materiál a na práci.

Některé práce potřebují odborníka, ale leccos zvládneme i sami. Jiné zase vyžadují teplo (nebo alespoň aby nemrzlo). Na všechny práce dělající se mokrou cestou je samozřejmě nejlepší léto. Tedy na všechno, co potřebuje dobře a delší dobu vysychat a důkladně proschnout: nová dlažba a tedy obkladačské práce, a také práce malířské, zednické a natěračské.

Jsou ale i práce, které se zvládnou celoročně, i v zimě. Jinak řečeno i na první dva měsíce roku si najdeme v bytě práce dost. V zimě můžeme přestavovat interiér, obnovit či doplnit kuchyňské spotřebiče, instalovat novou digestoř, kompletovat spižní policové systémy, rozšířit knihovnu o nové regály, vylepšit pracovnu, přestavit ložnici. A hlavně lze využít slev začátku roku, které zahrnují třeba i ložní prádlo, matrace, postele a nábytek všeho druhu.

Zima je dokonce vhodná k doplnění, úpravě nebo celkovému předělání osvětlení. Za nynějších nejhorších světelných podmínek roku - pošmourných dnů a dlouhých zimních večerů - můžeme nejlépe posoudit, jaký je efekt a zda je osvětlení dostatečné.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...