Nezničitelné plasty

Nezničitelné plasty

Plasty je pro nás v domácnosti opravdu těžké jen tak poničit. Ovšem titulkem máme navíc na mysli i jejich „nezničitelnost“ ve smyslu trvající obliby, kdy se znovu a znovu objevují, aby nás doprovázely, sloužily nám a okouzlovaly nás svým stále inovovaným vzhledem a dokonalejší kvalitou. I letos nadále se vší...

Plasty je pro nás v domácnosti opravdu těžké jen tak poničit. Ovšem titulkem máme navíc na mysli i jejich „nezničitelnost“ ve smyslu trvající obliby, kdy se znovu a znovu objevují, aby nás doprovázely, sloužily nám a okouzlovaly nás svým stále inovovaným vzhledem a dokonalejší kvalitou.

I letos nadále se vší pravděpodobností na výsluní všeobecného zájmu zůstanou - ve všech svých podobách a rozmanitých funkcích. Vůbec totiž není důvodu, aby tomu tak nebylo. Například v kuchyni často nenajdeme příhodnějšího materiálu, nežli jsou plasty u mnoha pracovních nástrojů a náčiní, u bytových doplňků i některého nábytku, zejména židlí. V ostatních místnostech bytu se plasty prosazují u bytových doplňků všeho druhu, ve velkém měřítku v koupelně, v dětském pokoji na různé boxy na hračky i svítidla – a nově také v domácí pracovně na různé pracovní kontejnery a pracovní židle.

Zalistujeme-li starými časopisy o bydlení, vidíme zde nábytek, který je nám velmi povědomý. Známe jej z dnešních showroomů, kuchyňských studií a stránek dnešních časopisů. Plasty totiž budou určovat jeden z několika vedoucích stylů, v jejichž duchu by se měl nést vzhled našich domovů v letošním roce. Vedle stále přetrvávajícího techna (či high-tech, chcete-li) a útulného, „do dřevěna“ laděného stylu Orientu je tu totiž také velké téma „retro“. Už několik let se některé retro prvky nesměle a ještě nesourodě začaly objevovat, aby se loni jejich obliba potvrdila a jejich souhrn už se projevil jako celistvý styl zařízení interiéru.

Stylem retro není myšlen návrat jen tak do jakékoliv doby, případně mísení předmětů z různých období v jednom interiéru. Celá místnost by měla být přísně sladěna podle jednoho období - a tím jsou míněna veselá šedesátá a časná 70. léta. A tehdy „umělá hmota“, jak se tehdy převážně říkalo, rozhodně nechyběla. Naopak - byla to doba plasty posedlá a plasty zcela okouzlená. Objevovaly se proto všude – zkoušely se jimi s různým výsledkem a různým úspěchem nahrazovat tradiční materiály jako sklo, porcelán nebo dřevo. Někde neuspěly, ale jinde se zabydlely, jejich vlastnosti se ukázaly jako optimální a zůstaly tak už navždy. Během dalších desetiletí se už jenom zdokonalovaly.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...