Zkrocené plameny

Zkrocené plameny

Pohled na červenožluté plameny a praskot rozžhavených polen nás okouzluje už po staletí. Abychom si neopakovatelnou atmosféru...

Pohled na červenožluté plameny a praskot rozžhavených polen nás okouzlují už po staletí. Abychom si neopakovatelnou atmosféru mohli v klidu vychutnat i doma, zkrotili jsme oheň - a zavřeli do krbu.

Stal se vyhledávaným interiérovým doplňkem, který nejen zdobí, ale zároveň poskytuje teplo. Před jeho stavbou bychom si proto měli ujasnit, jakému účelu bude přesně sloužit a podle toho vybrat správný typ. Vzhled podléhá okolnímu zařízení, přičemž ideální místo pro krb je místnost, ve které se schází rodina a přijímají návštěvy.

Vybírat je z čeho
Nejstarší krby měly otevřené ohniště, plameny v nich nejsou uzavřeny, takže teplo neregulovaně vchází do místnosti a jeho podstatná část odchází volně komínem ven. Používají se i dnes, ale vyhledávají je zpravidla ti, kteří touží jen po neopakovatelné atmosféře než po využití tepla. Toho dosáhneme v krbové vložce, která je účinnější, umožňuje teplo regulovat a vytopit jím podle vybavení a modelu jednu nebo více místností. Nemáte komín a přeci jen byste chtěli doma krb? Pak můžete zvolit krb elektrický.

Využité teplo
K výrobě krbových vložek se používá litina nebo ocel, rozeznáváme jednoplášťové nebo dvouplášťové konstrukce. Obě varianty nabízejí srovnatelnou účinnost a životnost, rozdílný je způsob předávání tepla, a tedy způsob použití. Topeniště litinových vložek má vyšší teplotu, využívá převážně akumulace tepla, které je předáváno okolnímu prostředí sáláním, v menší míře konvekcí. Ocelové krbové vložky využívají z větší části systém ohřevu proudícího vzduchu – s menším podílem akumulace a nižší provozní teplotou.

Z toho vyplývá, že k vytopení bezprostředního okolí jsou vhodné jednoplášťové akumulační krbové vložky, které kvůli menšímu využití bývají cenově přístupnější. Dvouplášťové typy umožňují teplo rozvést do přilehlých prostor, jejich cena je vyšší, neboť se v ní odráží bohatší výbava.

Zvýšený komfort
Součástí krbových vložek je nejrůznější příslušenství a doplňky zvyšující komfort při jejich užívání. Patří sem například systém regulace tepelného výkonu. Ten se u standardních vložek reguluje mechanickým táhlem, případně termostatem. Výhodou je, že v momentě, kdy můžeme kontrolovat teplotu, docilujeme plynulejšího spalování, a tím snižujeme spotřebu paliva. Krb se také lépe obsluhuje. Dokonale těsnicí komora zvyšuje účinnost krbu. Obvykle se k utěsnění používá vlepená šňůra ze skelného vlákna. Její životnost je několik let, poté se musí vyměnit, některé krbové vložky jsou vybaveny nerezovým těsněním, které se neopotřebuje a slouží bez omezení.

Jde to i bez komínu
Tam, kde není komín, můžeme použít elektrovložku, která se obezdívá úplně stejně jako klasická krbová vložka, avšak funguje na elektřinu. Při výběru opět berme v úvahu, k jakému účelu bude spotřebič sloužit. Můžeme ho využívat jen pro navození příjemné atmosféry nebo jako doplňkové topidlo mimo topnou sezónu. Rozhodnete-li se pro jeho instalaci, pak není zapotřebí stavební povolení a nemusíte se obávat ani vysoké spotřeby elektrického proudu, krb má výkon okolo 2 kW.
Před stavbou krbu:
zkontrolujte parametry komínu
vyhledejte výrobky s atestem o technické způsobilosti
najděte dodavatele s odpovídající odborností

Jak nejlépe vybrat? Zvažte:
zda se chcete jen těšit z přítomnosti ohně, nebo využijete teplo k topení
dáte přednost úspornému krbu, nebo krbu s maximálním tepelným výkonem
zvolíte akumulaci tepla, nebo teplovzdušný rozvod
obložení krbu bude rustikální, moderní…
 


-td-
Foto: Ekofrance, s. r. o.

Komentáře

Načítám komentáře...